Lirohen 279 vajza që u rrëmbyen të premten në Nigeri

Lirohen 279 vajza që u rrëmbyen të premten në Nigeri

09:04, 02/03/2021
A+ Aa A-

Guvernatori i provincës Zamfara në Nigeri njoftoi se nga 279 vajza që u rrëmbyen nga një shkollë disa ditë më parë janë liruar dhe ndodhen në një gjendje shumë të mirë shëndetësore.  

Qindra vajza u rrëmbyen nga shkolla e tyre në pjesën veriore të Zamfara, dhe tani ato më në fund u lanë të lira, tha Guvernatori Dr. Belo Matavale, siç raportohet nga "Deutsche Welle" .

"Vajzat tona janë të sigurta tani", shkroi ai në Twitter.

Mediat lokale raportojnë se vajzat u lanë të lira të martën rreth orës 4 të mëngjesit me kohën lokale. Sidoqoftë, të njëjtat burime deklarojnë se 38 studentë janë ende të listuar si të zhdukur.

Rrëmbyesit e armatosur rrëmbyen vajzat midis moshës 12 dhe 17 të premten. Ishte rrëmbimi i dytë i tillë në Nigeri këtë vit, i cili ndodhi vetëm disa javë pas një sulmi në një shkollë në shtetin e Niger, kur 40 njerëz u rrëmbyen.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco