COVID-19/ Të rejat më të fundit nga bota

COVID-19/ Të rejat më të fundit nga bota

08:32, 02/03/2021
A+ Aa A-

1. Kina tha se synon të vaksinojë 40% të popullsisë deri në qershor. 

Ekspertët e shëndetit në Kinë thonë se vendi i tyre po vazhdon vaksinimin anti-covid dhe se e  ka sëmundjen kryesisht nën kontroll,gjitashtu po planifikon të vaksinojë 40% të popullsisë së saj deri në qershor.

2. Franca, Gjermania po përpiqen të shesin sigurinë e vaksinave AstraZeneca.

 Tashmë përballen me një sfidë shqetësuese të vaksinimit Covid, autoritetet franceze dhe gjermane po luftojnë për të bindur më shumë njerëz se vaksinimi nga gjigandi i farmacisë AstraZeneca është po aq efektive sa të tjerët.

3. Donald dhe Melania Trump morën vaksinën e koronavirusit para se të largoheshin nga Shtëpia e Bardhë , sipas raporteve të shumta të lajmeve të hënën. 

Duke cituar këshilltarë të paemëruar, New York Times, CNN dhe media të tjera raportuan se ndërsa zyrtarë të tjerë, përfshirë Joe Biden, Kamala Harris dhe ish-nënkryetari Mike Pence, zgjodhën që ta kryenin publikisht vaksinimin e tyre për të inkurajuar besimin në vaksinat, Trumps vendosi të vaksinohej në heshtje në janar. Nuk ka detaje se cila ishte vaksina ose sa doza u ishin dhënë.

4. Fauci tha se SH.B.A. duhet të përmbahet në strategjinë me dy doza për vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna. 

Shtetet e Bashkuara duhet t'i përmbahen një strategjie me dy doza për vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna Covid, i tha gazetës Washington Post zyrtari i lartë i sëmundjeve infektive amerikane Anthony Fauci. Fauci tha se vonimi i një doze të dytë për shumë amerikanë krijon rreziqe.

5. Shefi i koronavirusit të Meksikës erdhi në shtëpi nga spitali. Ai u kthyer në shtëpi pasi u shtrua në spital për Covid të mërkurën e kaluar, por do të monitorohet dhe do të marrë trajtim, tha një zyrtar shëndetësor të hënën, ndërsa numri i të vdekurve të koronavirusit të vendit kaloi 186,000.

6. Infeksionet e reja u rritën javën e kaluar për herë të parë në shtatë javë. Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se numri i rasteve të reja u rrit javën e kaluar në Evropë, Amerikë, Azinë Juglindore dhe Mesdheun Lindor. Numri i infeksioneve të reja të koronavirusit në mbarë botën u rrit javën e kaluar për herë të parë në shtatë javë.

7. Filipinet konfirmuan rastet e para të variantit të Afrikës së Jugut. Filipinet kanë dokumentuar gjashtë raste të variantit të koronavirusit të Afrikës së Jugut, tha të martën ministria e saj e shëndetësisë, duke ngritur shqetësim midis ekspertëve të saj se vaksinat aktuale mund të jenë më pak efektive.

8. SH.B.A. minimizoi mundësinë e ndarjes së vaksinave Covid me Meksikën. Administrata e Biden të hënën minimizoi mundësinë e ndarjes së vaksinave të koronavirusit me Meksikën, duke thënë se është përqendruar së pari në mbrojtjen e popullatës së saj nga një pandemi që ka vrarë më shumë se 500,000 amerikanë.

9. Ndaloni duke bërë teste anal Covid mbi qytetarët tanë, i tha Japonia Kinës . Tokio ka kërkuar që Pekini të ndalojë marrjen e testeve anal të shtupave për Covid-19 mbi qytetarët japonezë sepse procedura shkakton dhimbje psikologjike, ka thënë një zëdhënës i qeverisë.

10. Të dhënat për Covid-in e gjatë te fëmijët në MB janë shqetësuese . Shkencëtarët kanë paralajmëruar që të dhënat e reja për Covidin e gjatë te fëmijët nuk duhet të injorohen duke pasur parasysh mungesën e një vaksine për këtë grup moshë, por paralajmëruan që provat që përshkruajnë këto simptoma të qëndrueshme tek të rinjtë janë deri tani të pasigurta.

11. Emetimet e karburanteve fosile në rrezik për të kapërcyer nivelet para-Covid . Bota ka vetëm disa muaj për të parandaluar që emetimet e karbonit në industrinë e energjisë të tejkalojnë nivelet para-pandemike këtë vit ndërsa ekonomitë fillojnë të tërhiqen nga kufizimet e Covid-19, sipas AgjencisëNdërkombëtare të Energjisë .

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco