Në Francë dhe Gjermani kundër AstraZeneca: Qytetarët kundërshtojnë vaksinën

Në Francë dhe Gjermani kundër AstraZeneca: Qytetarët kundërshtojnë vaksinën

10:29, 23/02/2021
A+ Aa A-

 Gjermania dhe Franca deri tani kanë vaksinuar vetëm 6% të popullsisë së tyre, sipas Daily Mail. 

Në Gjermani, për shembull, vetëm 150,000 doza të vaksinës u dhanë të premtene kaluar, ndërsa u planifikuan 1.5 milion doza, por  me shumë takime u anashkaluan, pasi u informuan se do të vaksinoheshin nga Universiteti i Oksfordit dhe kompania britaniko-suedeze AstraZeneca.

Politikanët në të gjithë Evropën, përfshirë Presidentin Francez Emmanuel Macron , kanë shprehur frikën se vaksina është "pothuajse e paefektshme" tek njerëzit mbi moshën 65 vjeç , megjithë mbështetjen e pakët për të dhe shumë autoritete shëndetësore e kanë aprovuar përdorimin për këtë grup moshë.

Por tani udhëheqësit evropianë po u bëjnë thirrje qytetarëve të marrin vaksinën e Oksfordit nga frika e prishjes së mëtejshme të programit të vaksinimit në kontinentin e vjetër, i cili ende mbetet pas Mbretërisë së Bashkuar.

"Gjermania dhe Franca kanë vaksinuar vetëm 6% të popullsisë së tyre, ndërsa Mbretëria e Bashkuar tashmë i ka dhënë dozën e parë të paktën 26% të popullsisë së saj", raporton Daily Mail.

Në Berlin , qendra e vaksinimit Tegel, e cila siguron vetëm vaksinën AstraZeneca, raporton se vetëm 200 njerëz vijnë në takimin e tyre çdo ditë .

Në baza ditore, emërimet e planifikuara janë 3,800 , siç raportohet nga "The Times".

Në Francë, punonjësit e kujdesit shëndetësor gjithashtu refuzojnë të marrin vaksinën AstraZeneca pasi Emanuel Macron komentoi mbi efektivitetin e saj tek njerëzit mbi 65 vjeç.

Ndërsa Agjencia Evropiane e Barnave (EMA ) ka aprovuar vaksinën për të gjithë të rriturit, qeveria gjermane ka vendosur që ajo të mos u jepet personave mbi 65 vjeç.

Vaksina AstraZeneca aktualisht u jepet vetëm profesionistëve të kujdesit shëndetësor dhe njerëzve nën 65 vjeç me një sëmundje themelore.

Karl Lauterbach, një epidemiolog dhe deputet i Social Demokratëve në Gjermani, tha:

"Qendrat e vaksinimit janë gati, vaksina është atje, si dhe ekipet e vaksinimit ... Por vaksina mbetet e papërdorur, sepse nuk paraqiten mjaft njerëz në takimet e planifikuara. Kjo është një situatë irracionale dhe e patolerueshme ”.

Nga ana e tij, kryetari i Bashkisë së Berlinit, Michael Mueller , kërcënoi qytetarët se do t'i kthente ata në radhë ... nëse nuk marrin vaksinën e Oksfordit dhe preferojnë atë të Pfizer dhe BionTech .

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco