Kolumbia përballet me rritje alarmante të vrasjeve të femrave

Kolumbia përballet me rritje alarmante të vrasjeve të femrave

12:42, 25/01/2021
A+ Aa A-

Kur autoritetet nxorrën trupin e pajetë të katër vjeçares Maria Angel Molina nga një lumë në kolumbinë rurale më 13 janar, vendi i Amerikës së Jugut mbajti zi për atë që ishte rasti i 14-të i dokumentuar i vrasjes së fëmijës këtë vit.

Vrasësi i saj, Juan Carlos Galvis, gjithashtu rrëmbeu motrën e Marias dhe më vonë pranoi tek autoritetet se ai kishte kryer krime brutale në mënyrë që të ndëshkonte nënën e vajzave që kishte parë një burrë tjetër.

Me pesë vrasje të tjera, vrasje të lidhura drejtpërdrejt me gjininë e viktimës, të dokumentuara që nga vrasja e Maria - 18 në total, me 13 të tjera për t'u verifikuar - grupet e të drejtave janë të shqetësuar për sigurinë e grave dhe vajzave edhe një herë të detyruar të rrinë në shtëpi me burra pas bllokimeve të rrepta të vendosura nga qeveria për të frenuar shpërthimet e koronavirusit.

"Mjerisht kur flasim për dhunën ndaj grave në Kolumbi, nuk ka një vend të vetëm që mund ta quajmë 'të sigurt'", tha Juliana Castillo Rodas, e cila punon me Fondacionin Femicide Colombia

Gjatë vitit të kaluar - i cili përfshiu gjashtë muaj mbyllje - fondacioni konfirmoi 229 vrasje të grave, nga të cilat 35 ishin vajza, dhe po përpiqet të verifikojë edhe 260 raste të tjera të vdekjeve të dhunshme të grave dhe vajzave që mund të përcaktohen si vrasje të grave.

Ne jemi të shqetësuar se kur gratë informojnë autoritetet, ato nuk dëgjohen nga shteti ose institucionet e tij," tha Castillo.

Vrasjet e tmerrshme të grave dhe vajzave nuk janë të pazakonta në Kolumbi dhe ndonjëherë kryhen nga figura autoritare. Qershorin e kaluar, skandali përfshiu ushtrinë pasi shtatë ushtarë dhunuan në bandë një vajzë autoktone 13-vjeçare .

"Ne e dimë që kjo nuk është një çështje e izoluar, është strukturore," tha Aida Quilcue, në atë kohë një këshilltare për të drejtat e njeriut në Organizatën Kombëtare Vendase të Kolumbisë (ONIC).

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco