SHBA, dhuna në Kapitol/ Sekretari i Shëndetësisë jep dorëheqjen

SHBA, dhuna në Kapitol/ Sekretari i Shëndetësisë jep dorëheqjen

11:44, 16/01/2021
A+ Aa A-

Sekretari amerikan i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore Alex Azar ka dhënë dorëheqjen, duke përmendur sulmin e javës së kaluar në Kapitol.

Mediat vendase bëjne me dije se Hazard përmes një letre drejtuar Trump, u është referuar atyre që ai i përshkroi si suksese qeveritare, të tilla si zhvillimi i shpejtë i vaksinave dhe trajtimeve të koronavirusit, për të cilat ai tha se shpëtoi “qindra mijëra, madje miliona jetë amerikane”. .

Azar i cili do të qëndrojë në krye të institucionit deri në inagurimin e Presidentit të zgjedhur Joe Biden më 20 janar , shprehu shqetësimin se fluksi i mbështetësve të Trump në Kapitol dhe akuzat e pabazuara të Presidentit në largim.

“Sulmet ndaj Kapitolit ishin një sulm ndaj demokracisë sonë dhe dorëzimi i tranzicionit paqësor të pushtetit,”shkruante Azar në letrën e tij të dorëheqjes.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco