Mjekët e Italisë përballen me kërcënim të ri: Teoritë e konspiracionit

Mjekët e Italisë përballen me kërcënim të ri: Teoritë e konspiracionit

08:13, 28/11/2020
A+ Aa A-

Nga "heronjtë" në "terroristët". 

Në Itali, mjekët dhe infermierët të lavdëruar për punën e tyre rraskapitëse, të rrezikshme në valën e parë të pandemisë së koronavirusit po përballen me një sfidë të re: teoritë e konspiracionit që i akuzojnë ata se po mashtrojnë me urgjencën.

Në një video të mediave sociale, dy gra i tregojnë kamerës se janë në dhomën e urgjencës në Spitalin Sacco në Milano, një nga qytetet më të goditura në Itali.

 Ata duan të provojnë se ER është bosh, në kundërshtim me atë që raportohet nga gazetarët, të cilët kanë dhënë alarmin për një ngritje drastike të rasteve.

Gratë hyjnë brenda ndërtesës, duke u treguar shikuesve një ambient të qetë dhe bosh.

 Tjetra, ata ecin përsëri jashtë për të demonstruar se nuk ka asnjë ambulancë të rreshtuar. 

Mjekët, gazetarët dhe politikanët kanë gënjyer, thonë ata. 

Videoja, e cila u shpërnda mijëra herë, është e rreme.

 Dhomat që përmban nuk janë të vendosura në krahun e urgjencës së spitalit, të cilat në fakt janë të mbushura.

 As video nuk tregon vendet jashtë spitalit ku ambulancat presin rregullisht, të rreshtuar njëra pas tjetrës, për të nxjerrë pacientë të sëmurë rëndë.  

Akuza të ngjashme janë përhapur në Facebook, Telegram, WhatsApp dhe media të tjera të panumërta, ku posterat pretendojnë se ambulancat po shëtisin pa qëllim pa pacientë në bord, ose duke ndezur sirenat e tyre thjesht për të trembur njerëzit.

Të tjerët ndajnë imazhe të spitaleve të shkreta dhe teorizojnë se mjekët krijuan urgjencën në mënyrë që të mund të fitojnë më shumë para. 

Akoma të tjerët rekomandojnë të hahet avokado për të mbajtur larg një virus që ata këmbëngulin se nuk është më serioz sesa një grip.

"Nëse gjatë valës së parë ne quheshim heronj, tani dikush ka ndryshuar mendje," tha Andrea Artoni, një hematolog i cili punon në një pavijon COVID-19 në Poliklinikën e Milanos. 

"Ne jemi të lodhur, të lodhur dhe ne punojmë me ndërrime rraskapitëse duke u përpjekur të japim gjithë energjinë që kemi për të shpëtuar ata që sëmuren."

Nuk është e lehtë të përballesh me një valë të dytë të pandemisë vetëm gjashtë muaj pas së parës, tha ai.

 “Për ata që mohojnë ekzistencën e këtij virusi, unë vetëm mund të them që të vijnë dhe të bëjnë një turne në një nga departamentet tona. Ejani dhe shikoni se si njerëzit tanë vdesin duke mbytur, vetëm dhe të kthjellët.

"Shumë herë, teoritë e konspiracionit lindin nga vështirësia për të pranuar të papriturat," tha Massimo Polidoro, profesor universiteti. 

"Për disa njerëz, është më qetësuese të shpikësh një figurë të keqe imagjinare për të luftuar, sepse është më ngushëlluese krahasuar me virusin e padukshëm që mendon se nuk mund ta kontrollosh."

Një sondazh i fundit zbuloi se 81 përqind e italianëve po e shohin bllokimin e dytë më të vështirë se i pari, duke thënë se ndihen më të shqetësuar dhe mosbesues ndaj autoriteteve që drejtojnë pandeminë.

Luca, një pronar 43-vjeçar i lokalit nga Milano, tha se është i sigurt që Bill Gates planifikon të përdorë vaksinën COVID-19 për të vendosur miliarda njerëz një mikroçip që do t'i japë atij pushtet mbi popullsinë sikur me telekomandë. 

I pyetur se ku e dëgjoi këtë teori dhe pse e beson atë, ai tha se erdhi nga një mik i tij që studionte në Shtetet e Bashkuara dhe "di gjithçka".

 Ata folën për këtë gjatë orës së notit të fëmijëve të tyre.

Megjithëse ai ende ndjek rregullat e bllokimit dhe mban një maskë fytyre, Luca tha se është i zemëruar dhe i irrituar me atë që ai e përshkruan si keqtrajtimin e qeverisë të krizës. 

Në nëntor, ai u detyrua të mbyllte punën e tij në përputhje me rregulloret e fundit.

Nuk duhet shumë që këto teori të derdhen nga rrjeti në jetën reale. 

Në Milano në fillim të këtij muaji një grua shkelmoi një ambulancë ndërsa një shofer i parkuar ishte duke pritur për të ngarkuar një pacient me COVID-19 dhe filloi të bërtasë ndihmën e ndihmës, duke i quajtur ata "terroristë", të cilët "shkojnë rreth e përqark me sirenat për të trembur njerëzit".

Përtej shqetësimeve të njerëzve që hedhin poshtë masat e bllokimit, ekziston një frikë në rritje që teoritë e mohimit të skajshëm mund të dëmtojnë rimëkëmbjen afatgjatë të vendit.

"Në një moment kaq të brishtë historik si ai që po përjetojmë, marrëzi të caktuara nuk bëjnë gjë tjetër veçse ushqejnë mosbesimin ndaj institucioneve, në shtet, në spitale dhe në atë që po lufton këtë koronavirus", tha  Pierpaolo Sileri, zëvendësministri i Shëndetësisë i Italisë, për POLITICO.

"Me mbërritjen e vaksinës, këto teori që qarkullojnë janë edhe më të rrezikshme sepse rrezikojnë të pengojnë aderimin në vaksinim," tha Sileri, i cili është gjithashtu një kirurg.

Sipas hulumtimit të ri, një në gjashtë italianë thotë se nuk do të marrë një vaksinë të koronavirusit nëse është në dispozicion vitin e ardhshëm dhe 42 përqind thanë se do të presin derisa ta kuptojnë më mirë efektivitetin e saj. 

Vetëm afërsisht një e treta e të anketuarëve thanë se ata “me siguri do ta merrnin atë sa më shpejt të ishte e mundur”.

Në një qendër mjekësore në Vercelli, në rajonin e Piemonte, një numër pacientësh me COVID-19 ende refuzuan të besonin se ishin të infektuar. 

Marco, një infermier nga Bergamo, tha se ai ishte gjithnjë e më i zemëruar për thellësinë e mohimit të njerëzve të sëmundjes.

"Nëse nuk i përjetoni efektet e virusit, unë mund të justifikoj injorancën tuaj, por kur përjetoni atë realitet dhe shihni përpjekjet, energjinë e mobilizuar nga komuniteti mjekësor për të luftuar këtë urgjencë, nuk mund të vazhdoni ta vini në dyshim atë," tha ai. 

"Është fyese për ne, për ata që kanë vdekur dhe të dashurit e tyre."

Luigi Cavanna, shefi i hematologjisë-onkologjisë në spitalin Piacenza dhe një nga mjekët e parë në Itali që shkoi derë më derë për të ndihmuar pacientët me COVID-19, tha se një pjesë e fajit i takon institucionit mjekësor.

Gjatë muajve të parë të pandemisë, mjekët dhe virologët që shfaqeshin në televizione për të shpjeguar krizën që evoluonte me shpejtësi, shpesh do të kundërshtonin njëri-tjetrin. 

Këto mesazhe të përziera ofruan zgjedhje të pasura për teoricienët e konspiracionit, sipas Cavanna.

Ai shtoi se do të donte të bënte një bisedë me një mohues.

 “Do të doja të dëgjoja se çfarë ata kishin për të thënë. Unë jam një onkolog dhe jam mësuar të dëgjoj gjërat më të çuditshme ”, tha ai. 

"Do t'i dëgjoja shumë seriozisht sepse mendoj se edhe ne, shkencëtarët, kemi pak faj në këtë."

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco