‘Tetor i kuq’ greko-turk: Anijet luftarake greke rreshtohen përballë flotës turke, gati për betejë

‘Tetor i kuq’ greko-turk: Anijet luftarake greke rreshtohen përballë flotës turke, gati për betejë

07:42, 21/10/2020
A+ Aa A-

Fotot e publikuara nga Ministria e Mbrojtjes Kombëtare të Greqisë , për herë të parë që nga fillimi i krizës greko-turke, me flotën greke në fushën e betejës 6 milje detare nga Kastelorizo nuk lënë vend për dyshime shkruan  protothema. gr. 

Gjërat nuk po përmirësohen në marrëdhëniet greko-turke, përpjekja diplomatike për përshkallëzim  duket se nuk po funksionon dhe Athina po shkëmben mesazhe publike me Ankaranë, duke theksuar nivelin e gatishmërisë së forcave të armatosura greke.

Në fotot me të paktën pesë anije luftarake greke në radhë, duket se është krijuar një mur në 6 milje detare nga Kastelorizo, në kufirin e zonës bregdetare greke. 

Në disa nga fotografitë, Oruc Reis mund të shihet në distancën e dukshme , i shoqëruar nga pesë anije luftarake turke dhe shoqëruesit e Ataman dhe Cengiz Han.

Nuk është specifikuar nëse fotografia kap hyrjen e flotës turke brenda kufirit të zonës prej 12 milje detare nga brigjet e Megisti.

(Anija në mes është "Oruc Reis")

As nuk është e lehtë të shohësh nëse anija turke e kërkimit ka vendosur vërtet kabllot me gjatësi pesë kilometra për të cilat Ankaraja pretendon se ishin zhytur në det si pjesë e një studimi sizmik dy-dimensional.

Të martën, 20 tetor , rreth orës 10 të mëngjesit , për herë të dytë në 48 orë, Oruc Reis theu kufirin e 12 miljeve detare të zonës bregdetare të mundshme greke dhe arriti një distancë prej 9 milje detare nga Kastellorizo.

 Në një distancë prej 6 miljesh detare nga arkipelagu i Megisti, pesë anije luftarake greke ishin rreshtuar, duke dërguar mesazhin se vija e kuqe e Athinës është zona bregdetare aktuale greke prej 6 miljesh detare

 Forcat e Armatosura Greke janë në gatishmëri të lartë

"Forcat e Armatosura Greke nuk kanë ndalur për asnjë sekondë për të monitoruar nga afër lëvizjet e të dy ORUC REIS si dhe flotën turke.

 "Personeli ushtarak është vënë edhe një herë në gatishmëri të lartë, me anijet tona luftarake të dislokuara në zonën e provokimeve turke, duke marrë pozicione kyçe, të gatshëm për të reaguar, në përputhje me udhëzimet dhe urdhrat e udhëheqjes politike, " shpjegoi burimi më i lartë për protothema. gr.

 Në të njëjtën kohë, pilotët e avionëve luftarakë grekë janë gjithashtu në gatishmëri të lartë në skuadriljet e tyre, ndërsa formacionet e Ushtrisë kanë vënë njësitë e tyre në gatishmëri të plotë, tregon i njëjti oficer i lartë i Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare.

Lufta nënujore në Egje
Paralelisht me situatën "jo të luftës" të regjistruar në nivelin e detit, një ndjekje e padukshme midis nëndetëseve greke dhe turke po zhvillohet në shtratin e detit .

Vendndodhja e tre nëndetëseve turke

Në të ashtuquajturën luftë nëndetëse, qëllimi është errësira, domethënë të ruash të papenguarën dhe duke vendosur një "gëzhojë" te kundërshtari për ta lokalizuar dhe vendosur në parametrat e gjuajtjes, brenda rrezes së armëve tuaja.

Informacioni i besueshëm thotë se nga e hëna, 12 tetor deri dje, e martë 20, forcat detare greke kanë lokalizuar të paktën tre herë nëndetëse turke që lëvizin në Egjeun juglindor.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

pinoku22/10/2020 21:53

mendoj se konflikti turqi greqi eshte nje vrer i mbledhur prej shume kohesh do jet nje katastrof per greket ne se ndoth

pinoku22/10/2020 21:51

greqia ben te fortin me te pa fuqishmit do ja shikojme focen se shpejti

Ilir21/10/2020 08:13

Le të fillojë lufta, të fitojë më i forti!

Shto koment

Denonco