‘I akuzuar për përdhunim’/ Macron mbron shefin e sigurisë kombëtare, citon ‘prezumimin e pafajësisë’

‘I akuzuar për përdhunim’/ Macron mbron shefin e sigurisë kombëtare, citon ‘prezumimin e pafajësisë’

16:36, 14/07/2020
A+ Aa A-

Presidenti francez Emmanuel Macron po mbron vendimin e tij për të vendosur një njeri të akuzuar për përdhunim në krye të të gjitha forcave policore të vendit, duke përmendur prezumimin e pafajësisë.

Pas protestave të shumta nga grupet e të drejtave të grave kundër emërimit të fundit të Gerald Darmanin si Ministër i Brendshëm, Macron u zotua të vazhdojë të bëjë presion për masa më të ashpra kundër dhunës seksuale dhe për barazinë gjinore, raporton FoxNews.

I pyetur në lidhje me akuzat e përdhunimit gjatë një interviste në Bastille Day në rrjetet televizive franceze, Macron u acarua dhe tha: "Ekziston prezumimi i pafajësisë. ... Asnjë shkak nuk mund të mbrohet me të drejtë nëse e bën këtë duke injoruar parimet e demokracisë sonë. "

Darmanin mohon me forcë akuzën e përdhunimit dhe po zhvillohet një hetim.

Në një referencë të dukshme të lëvizjes #MeToo, Macron këmbënguli që drejtësia të mbaronte rrugën e saj dhe se askush nuk duhet të bëhet "viktimë e gjykimit nga rruga dhe rrjetet sociale".

Grupet feministe franceze dëshirojnë që Darmanin të jepte dorëheqjen, duke thënë se emërimi është një goditje për viktimat e dhunës seksuale dhe kundërshton premtimet e Macron për të bërë barazinë gjinore një "kauzë të madhe" të presidencës së tij.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco