Rrëzimi i avionit ukrainas/ Irani fajëson sistemin e radarit dhe mos komunikimin mes operatorëve

Rrëzimi i avionit ukrainas/ Irani fajëson sistemin e radarit dhe mos komunikimin mes operatorëve

20:02, 12/07/2020

Aviacioni Civil Iranian fajësoi sistemin e radarit dhe mungesën e komunikimit midis operatorit të mbrojtjes ajrore dhe komandantëve të tij për rrëzimin aksidental të një avioni udhëtarësh ukrainas në janar që vrau 176 njerëz në bord.

Rojet Revolucionare të Iranit qëlluan në fluturim avionin ukrainas me një raketë tokë-ajër më 8 janar menjëherë pasi avioni u ngrit nga Teherani, në atë që Teherani e pranoi më vonë si një "gabim katastrofik" nga forcat që ishin në gatishmëri të lartë gjatë një konfrontim me Shtetet e Bashkuara, raporton Reuters.

“Një gabim në përafrimin e sistemit të radarit kishte shkaktuar gabimin njerëzor. Një operator kishte harruar të ri-rregullojë drejtimin në sistemin e radarit pasi të kalonte në një pozicion të ri, një gabim që kontribuoi në keqkuptimin e të dhënave të radarit, "tha një raport i përkohshëm në faqen e internetit të Organizatës së Aviacionit Civil (CAO).

Raporti i CAO, i cili u botua të shtunën vonë, tha se bateria e raketave që shënjestroi avionin e pasagjerëve ishte zhvendosur dhe "nuk ishte riorientuar siç duhet".

Goditja ndodhi në një kohë të tensionit të lartë midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco