Kalifornia do të lirojë 8,000 të burgosur, maskat - e vetmja gjë që do të parandalonte një mbyllje tjetër

Kalifornia do të lirojë 8,000 të burgosur, maskat - e vetmja gjë që do të parandalonte një mbyllje tjetër

07:59, 11/07/2020

SHBA - Në përpjekje për të parandaluar përhapjen e COVID-19 në burgjet e shtetit të Kalifornisë, deri në 8,000 persona të burgosur aktualisht mund të lirohen deri në fund të gushtit, njoftoi të premten Departamenti i Korrigjimeve dhe Rehabilitimit të shtetit. "Shumë njerëz janë të burgosur për shumë kohë në institucione ku vështirë të mbrohet shëndeti.”

Mbrojtja e shëndetit ë të gjithë kalifornianëve nënkupton lirimin e njerëzve të burgosur në mënyrë të panevojshme dhe transformimin e sistemit tonë të drejtësisë," tha Jay Jordan, Drejtori Ekzekutiv i Kalifornianëve për Siguri dhe Drejtësi, në një deklaratë për shtyp.

Që nga fillimi i pandemisë, shteti ka liruar rreth 10,000 njerëz, sipas Departamentit të Burgjeve të Shtetit.

Aktivistët vazhdimisht i kanë bërë thirrje guvernatorit të zgjidhë problemin e shpërthimit të epidemisë në burgun e San Quentin, ku më shumë se 200 ga personeli dhe më shumë se 1.300 të burgosur kanë rezultuar të infektuar dhe të paktën gjashtë të burgosur kanë vdekur, sipas raportimeve.

Një numër rastesh pikante me COVID-19 po e rëndojnë sistemin spitalor në Florida pasi gati gjysma e njësive të tij të kujdesit intensiv janë mbushur së paku në 90% .

Mississippi gjithashtu ka parë një sforcim të punës  në spitale. Pesë nga qendrat më të mëdha mjekësore nuk kanë hapësirë në shtretër të kujdesit intensiv për pacientët e rinj me COVID-19 ose sëmundje të tjera  dhe po detyrohen të mos pranojnë pacientë.

Ndërkohë, disa shtete po ndryshojnë udhëzimet e rihapjes ose shtojnë kërkesa të reja: Disa bare në Nevada do të mbyllen përsëri të premten dhe restorantet nuk mund të shërbejnë më festa më shumë se gjashtë persona.

Kentucky do të bashkohet me listën në rritje të shteteve që kërkojnë  veshjen e maskave të fytyrës edhe në publik.

Në New Mexico, ngrënia brenda në restorante dhe birrari do të kufizohet përsëri duke filluar nga e hëna, dhe Guvernatori Michelle Lujan Grisham ndaloi sportet në shkollës së mesme dhe tha se parqet shtetërore do të jenë të mbyllura për ata që nuk janë banorë të zonës.

Statistikat e sotme:

SH.B.A. ka tejkaluar 3.1 milion raste të konfirmuara të COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi. Më shumë se 133,000 vdekje janë konfirmuar, sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins. Në nivel global, ka pasur 12.3 milion raste dhe mbi 556,000 vdekje.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco