VIDEO/ Britani: Thyhet kodi sekret i komunikimit midis grupeve kriminale, mbi 700 të arrestuar

VIDEO/ Britani: Thyhet kodi sekret i komunikimit midis grupeve kriminale, mbi 700 të arrestuar

13:24, 02/07/2020

Një sistem i fshehtë i komunikimeve i përdorur nga grupet kriminela për të tregtuar drogë dhe armë është thyer me sukses, tha Agjencia Kombëtare e Krimit në Britaninë e Madhe.

Shifrat e arrestimeve ishin të mëdha: dikur tek 746 arrestimeve, pasi  mesazhet në “EncroChat” u përgjuan dhe deshifruan nga Policia.

Më shumë se dy ton drogë, disa duzina armë dhe 54 milionë paund janë sekuestruar, tha Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA), e cila punoi me forca në të gjithë Evropën në operacionin e zbatimit të ligjit "më të madhin dhe më domethënësin" në Mbretërinë e Bashkuar.

Oficerët thuhet se kanë penguar njerëzit të vriten pas monitorimit të fshehtë të sulmeve të planifikuara dhe kërcënimeve për jetën në shërbimin e koduar.

Agjencia britanike e Krimit tha se operacioni në mbarë Evropën, i cili zgjati mbi tre muaj dhe përfshiu forcat e policisë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, ka pasur ndikimin më të madh në bandat e krimit të organizuar se kurrë ndonjëherë.

Komisionerja e Policisë Metropolitane, Dame Cressida Dick, forca e së cilës bëri 132 të arrestime dhe kapi 13.3 milion paund të thata, e përshkroi si një përmbysje të lojës.

Ajo tha: "Ky është vetëm fillimi. Ne do të prishim rrjetet e organizuara kriminale si rezultat i këtyre operacioneve për javë dhe muaj dhe ndoshta vite që do të vijnë".

'Tregu kriminal'

Rreth 60,000 njerëz, mes tyre 10,000 në Britani, pajtohen në “Encrochat”, i cili punon në telefonat Android të përshtatur dhe, sipas faqes së internetit, siguron "komunikime të sigurta pa shqetësime".

Por Agjencia britanike e Krimit tha se sistemi i mesazheve është përdorur si një "treg kriminal" për të bashkërenduar furnizimin me droga të klasit A ??në të gjithë botën si dhe importimin e armëve duke përfshirë pushkët sulmi, mitralozë, pushkët, pistoleta dhe granata dore.

Bandat gjithashtu besohet se përdorin pajisjet për të sulmuar grupet rivale, për të marrë borxhet e drogës dhe që paratë të pastrohen.

Shumë prej të arrestuarve thuhet se formojnë "nivelin e mesëm" të bandave të krimit, ndërsa disa përshkruhen si "Z. dhe Znj e Madhe" e këti terreni të errët.

Në Londër, ata që u synuan në operacionin e koduar "Eternal", dyshohet se përfshijnë anëtarët e rrjeteve të krimit të organizuar në nivele të larta me lidhje afatgjata me krimin e dhunshëm dhe shpërndarjen e drogës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco