Koronavirusi, OBSH: Më e keqja është duke ardhur

Koronavirusi, OBSH: Më e keqja është duke ardhur

07:15, 30/06/2020
A+ Aa A-

Më e keqja mund të jetë duke ardhur në pandeminë Covid-19, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH), gjashtë muaj pas fillimit të shpërthimit.

Kreu i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se virusi do të infektonte shumë më tepër njerëz nëse qeveritë nuk fillojnë të zbatojnë politikat e duhura.

Mesazhi i tij mbetet "Test, Gjurmim, Izolim dhe Karantinë", tha ai.

Më shumë se 10 milion raste janë regjistruar në të gjithë botën që kur koronavirusi u shfaq në Kinë në fund të vitit të kaluar.

Numri i pacientëve që kanë vdekur deri tani është mbi 500,000. Gjysma e rasteve në botë kanë qenë në SH.B.A. dhe Evropë, por Covid-19 po rritet me shpejtësi në Amerikë.

Virusi po prek gjithashtu Azinë e Jugut dhe Afrikën, ku nuk pritet të arrijë kulmin deri në fund të korrikut.

Ku rriten dhe bien rastet e koronavirusit?

Dr Tedros i tha një konference virtuale të hënën: "Ne të gjithë duam që kjo të përfundojë. Të gjithë duam të vazhdojmë me jetën tonë. Por realiteti i vështirë është se nuk jemi afër fundit.

"Megjithëse shumë vende kanë bërë një përparim, globalisht pandemia po shpejton."

Me 10 milion raste tani dhe gjysmë milioni vdekje, përveç nëse i japim drejtim problemeve që kemi identifikuar tashmë në OBSH, mungesën e unitetit kombëtar dhe mungesën e solidaritetit global dhe botën e përçarë, që në të vërtetë po e ndihmon virusin të përhapet ... akoma më e keqja pritet të vijë, "tha ai.

"Më vjen keq ta them këtë, por me këtë lloj ambienti dhe kushte kemi frikë nga më e keqja".

Ai gjithashtu nxiti më shumë qeveri që të ndiqnin shembujt e Gjermanisë, Koresë së Jugut dhe Japonisë, të cilat mbajtën kontrollin e shpërthimit të tyre përmes politikave që përfshinin testime dhe gjurmime të rrepta.

Cilat janë vendet më të prekura?

SHBA ka raportuar më shumë se 2.5 milion raste dhe rreth 126,000 vdekje me Covid-19 deri më tani - më shumë se çdo komb tjetër.

Shtetet e SHBA që dolën nga mbyllja në javët e fundit - veçanërisht në jug - kanë raportuar rritje të ndjeshme në infeksione të reja javët e fundit.

Rritja ka bërë që zyrtarët në Teksas, Florida dhe shtete të tjera të shtrëngojnë sërish kufizimet në biznes.

Vendi me numrin e dytë më të madh të rasteve të regjistruara është Brazili, me një total prej 1.3 milion, dhe vdekje mbi 57,000.

Të hënën u shpall një gjendje e jashtëzakonshme në kryeqytetin Brasilia, pas një rritjeje atje.

Ashtu si shumica e guvernatorëve dhe kryetarëve të Brazilit, autoritetet lokale në Brasilia lehtësuan kufizimet në distancimin social në fillim të këtij muaji dhe lejuan dyqanet të rihapnin

Në Mbretërinë e Bashkuar - vendi me numrin më të madh të vdekjeve në Evropën Perëndimore - kryetari i Leicester tha se baretdhe restorantet mund të qëndrojnë të mbyllura për dy javë të tjera për shkak të një shpërthimi rastesh.

Kufizimet në pjesën tjetër të Anglisë do të lehtësohen gjatë fundjavës, me baret, restorantet, floktarët dhe hotelet që lejohen të rihapen.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco