Paralajmërimi i frikshëm/ Pritet valë e dytë e epidemisë në SHBA

Paralajmërimi i frikshëm/ Pritet valë e dytë e epidemisë në SHBA

23:38, 08/04/2020

Universiteti në Uashington ka ulur parashikimet e tij të vdekshmërisë së koronavirusit, megjithatë ka ardhur një paralajmërim tjetër për qytetarët amerikanë.  

Debra Birks, koordinatorja e krizës në Shtëpinë e Bardhë, ka paralajmëruar një valë të dytë të mundshme të epidemisë, nëse amerikanët nuk i përmbahen masës në distancë sociale, transmeton Reuters.  

Ekspertët besojnë se epidemia ka arritur kulmin e saj në mjedise të caktuara, por situata në Nju Jork është vetëm duke u qetësuar statistikisht pasi numri i njerëzve që vdesin në shtetet e tjera të SHBA po rritet.  

Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut Bill de Blasio tha sot se numri i rasteve të reja në qytetin më të madh amerikan është “stabilizuar” dhe se numri i parashikuar i respiratorëve më i madh se sa nevojat aktuale.  

“Nëse njerëzit pushojnë tani, do të fillonin të dilnin dhe ndërveprimi shoqëror, vala e dytë e epidemisë mund të na godiste,” tha Birks.  

Pandemia ka pezulluar edhe jetën normale në Amerikë – 94 për qind e amerikanëve duhet të qëndrojnë në shtëpitë e tyre, dhe vetëm në dy javët e fundit, 10 milionë njerëz kanë humbur vendet e tyre të punës.  

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

ai09/04/2020 10:10

Meqë Shqipëria e ka zgjidhur tani problemin e dezifenktimit të mjeteve mjeksore me konçesion, duhet ti bëjmë thirrje SHBA që ti sjellë respiratorët që ti dezinfektojë në Shqipëri. Po dëgjoj nga intervistat e shumta që bëjnë televizionet shqiptare me mjekë emigrantë në SHBA që disa prej tyre të deklarojnë se do të kishin qenë më të sigurtë nga pandemia po të mos kishin ikur e të kishin qëndruar në Shqipëri. Shqipëria shkëmb graniti i socializmit në botë, sëbashku me Korenë e Veriut, sot për sot janë vëndet më të sigurta nga pandemia. Por duhet të kenë kujdes se do ta pësojnë shumë keq, nëse drejt tyre do të vërshejnë miliona emigrantë nga vendet e zhvilluara, për të shpëtuar n këto oaze të mbrojtjes së qytetarëve, nga armiku i mbrendshëm dhe i jashtëm.

Shto koment

Denonco