Rusia merr masa të forta, ndërton 16 spitale emergjence për pacientët me koronavirus

Rusia merr masa të forta, ndërton 16 spitale emergjence për pacientët me koronavirus

12:41, 26/03/2020

Ushtria ruse po ndërton 16 spitale emergjence për koronavirusin, në paralajmërimet e një ‘shëprthimi’ të rasteve në vend.

3000 ushtarë po punojnë 24 orë për të ndërtuar spitalet, të cilat do të mund të akomodojnë 1600 pacientë.

Rusia tashmë ka 840 raste të konfirmuara me koronavirus, pork a shenja se infeksioni ka filluar të përhapet edhe më shumë.

Spitalet besohet të mbarojnë në mes prilli dhe mes maji. Në total buxheti i përdorru kap shifrën 94 milionë paundë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco