Zbulohet ‘jeta e nëndheshme’ e Las Vegasit!

Zbulohet ‘jeta e nëndheshme’ e Las Vegasit!

22:47, 22/08/2019

Zona e Las Vegasit shquhet për shkëlqimin e dritave dhe miliardat në kazinotë luksoze.

Por, vetëm rreth 7 metra nën tavolinat e ruletave të Las Vegasit, “marshon” një botë e fshehur ku qindra njerëz të pastrehë luftojnë për mbijetesë në një rrjet tunelesh nëntokësore.

Zbulimi i zymtë i pjesës së poshtë u zbulua këtë javë, kur punëtorët e dokumentarit holandez zbuluan yllin e Pornhub Jenni Lee që jetonte nën kanalizime.

Është vlerësuar se rreth 1000 të pastrehë jetojnë poshtë brezit, duke jetuar në ushqim të marrë nga koshat e mbeturinave.

Banorët e quajtur “njerëzit urithë”, janë strehuar aty në pamundësi për të përballuar strehimin në qytetin e pasur, por të varur nga kumari dhe droga.

Ata rrezikojnë sëmundje të rrezikshme për shkak të të jetuarit së bashku me minjtë, në kushte sanitare të këqija, kafshime nga merimangat helmuese dhe mbytja nga shirat e shumtë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco