Ora 320 vjeçare del nesër në ankand për 2.5 milionë $

Ora 320 vjeçare del nesër në ankand për 2.5 milionë $

15:09, 18/06/2019

Koha është sigurisht para për këtë orë të veçantë tryeze të bërë për Merin e II më shumë se 320 vjet më parë dhe pritet të shkoj të marr më shumë se 2,5 milionë dollarë nesër në ankand.

Një nga orët më të vlefshme ndonjëherë që do të shfaqet në ankand, Mbreti William dhe Mbretëresha Mary Royal Tompion, udhëheqin shitjen e Koleksionit Clive të Orëve të Veçanta në Londër nesër.

Ora e tryezës është bërë nga punuesi i orës së parë Thomas Tompion për Mbretëreshën Mari II në vitin 1693 dhe pritet të marrë më shumë se 2.5 milionë dollarë sipas drejtuesit të ankandit, Bonhams.

Shumë kohë e konsideruar si babai i krijimit të orave, Thomas Tompion (1639-1713) ishte përgjegjës për krijimin e disa nga orave më të bukura ndonjëherë./F.H/SYRI.NET

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco