FOTO/ Alabama pengon shfaqjen e filmit vizatimor, martesë gay mes personazheve

FOTO/ Alabama pengon shfaqjen e filmit vizatimor, martesë gay mes personazheve

11:39, 22/05/2019

Televizioni Publik në Alabama ka refuzuar të transmetojë një episod të fundit të një filmi vizatimor për fëmijë që paraqiste një martesë të njëjtë me seks.

Një episod i serialit të animuar Arthur, i titulluar Z. Ratburn dhe Dikushit të Veçantë, u mendua si i papërshtatshëm për fëmijët nga Mike McKenzie, drejtori i programimit për stacionin, duke thënë se transmetimi do të ishte një "shkelje e besimit".

Seria, e cila është transmetuar që nga viti 1996, është e mbushur me aventura interesante dhe të veçanta por ama këtë herë është diçka e re dhe e papranueshme. Njëri nga personazhet e filmit thotë se është duke u martuar me jë vajze dhe bën gjithçka gati përmes përgatitjeve por një moment ai i lë të gjithë të pranishmit të habitur pasi prezantohet në dasmë me një djalë duke gjetur këtë si formën për të thënë se është gei.

"Prindërit i kanë besuar Televizionit Publik të Alabama për më shumë se 50 vjet pasi ofrohen programe për fëmijë që argëtojnë, edukojnë dhe frymëzojnë", tha McKenzie në një deklaratë.

Në vitin 2005, ndodhi e njëjta gjë me këtë serial ku në një prej episodeve shfaqet një personazh i cili ka dy nëna. Edhe ndaj një rasti të tillë shumë janë shprehur kundër fenomenit.

Glaad (Aleanca Kundër Geive dhe Lezbikeve) e kritikoi një vendim të tillë për mostransmetimin e episodit duke e quajtur këtë gjë homofobi.

Martesa e të njëjtit seks ka qenë e lejuar me ligj në Alabama që nga viti 2015, megjithëse një numër qarqesh refuzuan më pas të lëshojnë licenca të tilla, gjë që ka çuar në polemika këtë vit.


 

Marrë nga: theguardian.com- Përgatiti F.H, SYRI.net 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco