VIDEO/ Përgjaken Pashkët në Sri Lanka, mbi 100 viktima nga shpërthimet në kisha dhe hotele

VIDEO/ Përgjaken Pashkët në Sri Lanka, mbi 100 viktima nga shpërthimet në kisha dhe hotele

08:52, 21/04/2019

E diela e Pashkëve është përgjakur në Sri Lanka, si pasojë e 6 shpërthimeve në tri kisha dhe në dy hotele.

BBC raporton se nga shpërthimet reth 100 persona jenë vrarë dhe më shumë se 200 të tjerë janë plagosur.

Autoritetet thonë se u raportua për 6 shpërthime, ndërsa në shënjestër kanë qenë tri kisha në Kochchikade, Katuëapitiya dhe Batticaloa.

Ngjarja ka ndodhur kur besimtarët filluan kremtimin e të dielës së Pashkëve.

Shpërthimet duket se kanë qenë të koordinuara, pasi kanë ndodhur rreth orës 8:45 sipas kohës lokale.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco