FOTO/ Sulmi terrorist në Zelandën e Re, njihuni me 50 viktimat dhe historitë e tyre

FOTO/ Sulmi terrorist në Zelandën e Re, njihuni me 50 viktimat dhe historitë e tyre

21:35, 17/03/2019

Gati tre ditë që nga sulmi terrorist i tmerrshëm në Christchurch, Zelandë e Re, i cili la të vdekur 50 persona, besimtarë myslimanë, po dalin detaje të reja rreth viktimave të pafajshme.

Të premten, 28-vjeçari Brenton Tarrant u afrua pranë xhamive duke hapur zjarr pa mëshirë dhe gjithçka e publikoi live në Facebook.

Që nga e hëna në mëngjes, vetëm një person mbeti i humbur dhe 49 viktima të mbetura u identifikuan.

Ai është Junaid Ismail, 36 vjeç, i cili la pas gruan, tre fëmijë të vegjël dhe një nënë që mbështeteshin të gjithë te ai.

Një tjetër është  Ansi Alibava, 25 vjeç, i cili priste me padurim ceremoninë e diplomimit nga magjistratura në maj, ndërsa Hussein Al-Umari, 36 vjeç, ishte i rregullt në xhaminë Masjid Al Noor.

Gjithashtu ndër të vdekurit është Tariq Omar, 24 vjeç, i cili kujtohet për natyrën e tij të butë dhe të përulur dhe ishte një ish-student i Shkollës së Lartë Cashmere në Christchurch.

Kamel Darwish, 38 vjeç, i cili u shpërngul në Christchurch nga Jordania gjashtë muaj më parë dhe ishte në pritje të ardhjes së gruas së tij dhe tre fëmijëve - ishte i bindur të shkonte në Zelandën e Re nga vëllai i tij, i cili kishte jetuar atje që nga viti 2007 dhe tha se ishte një " vend për të ngritur një familje '.

60-vjeçari Abdelfattah Qasem, nga Palestina, u vra gjithashtu të premten në xhami Masjid Al Noor - ai ishte nga Shoqata Myslimane dhe ish sekretar i Canterbury-t.

Një tjetër ndër të vdekurit është Musa Vali Suleman Patel, 60 vjeç, i cili ishte duke vizituar Christchurch për të parë djalin e tij dhe ishte një udhëheqës shumë i respektuar i Lidhjes Muslimane të Fixhit - ai la pas gruan e tij Saira Bibi Patel, tre vajza dhe dy djem.

Ramiz Arifbhai Vora, 28 vjeç, dhe babai i tij Arifbhai Mohamedali Vora, 58 vjeç, u qëlluan të vdekur të premten.

28-vjeçari jetonte dhe punonte në Christchurch dhe kishte një vajzë të vogël një javë para se të vdiste në sulmin vicioz - babai i tij po e vizitonte atë nga India në atë kohë.

Ozair Kadir, 24 vjeç, ishte një pilot student në Akademinë Ndërkombëtare të Aviacionit të Zelandës së Re dhe kishte qenë në Christchurch për vetëm një vit kur u vra të premten.

Një tjetër nga viktimat është Maheboob Allarakha Khokhar, 65 vjeç, i cili duhej të kthehej në Indi të dielën pasi kishte vizituar djalin e tij në Christchurch.

Dirie, katërvjeçare Abdullahi u emërua gjithashtu në mesin e të vdekurve, pasi ai dhe babai i tij Adan u qëlluan në një nga xhamitë, ndërsa katër nga vëllezërit e motrat e tij u arratisën pa u ndjerë.

Familja e Abdullahut u largua nga Somalia në vitet 1990 dhe e bëri Zelandën e Re shtëpinë e tyre, ai ishte i riu në familjen e tij.

Para se të vritej brutalisht, Amjad Hamid, 57 vjec, ishte një zyrtar i lartë mjekësor dhe konsulent spitalor spitalor në Spitalin Hawera, i cili është kujtuar për mirësinë, dhembshurinë dhe ndjenjën e tij të humorit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco