VIDEO/ Digat, kërcënim serioz për Brazilin

VIDEO/ Digat, kërcënim serioz për Brazilin

18:20, 08/02/2019

Brazili është një nga vendet me prodhimin më të madh të çelikut në botë. Prodhimi i çelikut krijon shumë mbetje të mëdha toksike.

Mënyra më e lirë për të shkatërruar këto mbetje është në deponi, të mbyllur me një digë.

Në janar, një nga këto diga u rrëzua dhe la qindra njerëz të vdekur dhe të humbur në qytetin Brumadinho.

BBC ka bërë një shikim edhe në digat e tjera duke treguar rezikun që i kanoset brazilit nga këto objekte. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco