ME FOTO/ Gratë iraniane – para dhe pas Revolucionit Islamik

ME FOTO/ Gratë iraniane – para dhe pas Revolucionit Islamik

12:54, 08/02/2019
A+ Aa A-

Revolucioni Islamik i 1979-ës solli përmbysje sizmike në Iran, jo vetëm për gratë. Njëra fushë që ka rënë në sy është mënyra sesi femrat vishen dhe mbajnë flokët. Shahu i vjetër, në vitin 1930, ndaloi velin e fytyrës dhe urdhëroi policët që të hiqnin me forcë shamitë e kokës. Por në vitin 1980, autoritetet e reja islamike vendosën një kod të detyrueshëm veshjeje që kërkonte që gratë të mbulosheshin kokë e këmbë./ar.sh/SYRI.NET

PARA REVOLUCIONIT

Studime në Universitetin e Teheranit në vitin 1977:

Image

Treg në Teheran në vitin 1976:

Image

Pikniku i të Premteve në Teheran më 1976:

Image

Sallon flokësh në Teheran në vitin 1977:

Image

Truprojat që rrethojnë Shahun në vitin 1971:

Image

Duke shëtitur në një rrugë me dëborë në Teheran më 1976:

Image

DHE PAS REVOLUCIONIT

Gratë protestojnë kundër mbulimin në vitin 1979:

Image

Protesta jashtë ambasadës amerikane në Teheran në vitin 1979:

Image

Krerët e familjes në namazet e së premtes në vitin 1980:

Image

Dyqanet e nuseve në Teheran në vitin 1986:

Image

Ecje në Teheran në vitin 2005:

Image

Plazh në detin Kaspik në 2005:

Image

Mitingu pro - mbulimit në Teheran në vitin 2006:

Image

Duke parë futbollin nga një qendër tregtare në Teheran në vitin 2008:

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco