Enigma, 20 milionë euro për rrëmbyesit e vajzës, arrestohen babë e bijë

Enigma, 20 milionë euro për rrëmbyesit e vajzës, arrestohen babë e bijë

12:12, 13/02/2018

Rasti i pabesueshëm i rrëmbimit ka ndodhur të enjten në mes të Lyon dhe Zvicrës. Transportuesi i   parave dhe vajza e tij u arrestuan të hënën.
Ndërlidhësi i cili i dorëzoi disa milionë euro kriminelëve në këmbim të vajzës së tij javën e kaluar në Lyon, u vendos në paraburgim policor të hënën natën në ambientet e policisë gjyqësore në Lyon, tha një burim i afërt me anketën në BFMTV. Për më tepër, shoku i ekipit të transportuesit u vendos gjithashtu në paraburgim në këtë rast, sipas një burimi gjyqësor. Kjo kujdestarinë mund të zgjasë për 96 orë.
Njeriu, një trasnposrtus parash në Zvicër, i dorëzoi të enjten në mbrëmje kriminelëve të maskuar si drejtues të rremë përmbajtjen e makinës së tij në këmbim të lirimit të vajzës së tij, rrëmbyer disa orë më parë në Lyon. Shuma e rimbursuar vlerësohet në mes 15 dhe 30 milionë franga zvicerane, domethënë midis 13 dhe 26 milionë euro. Një hetim për "rrëmbim dhe sekuestrim personi”  u hap dhe iu besua policisë gjyqësore të Lyonit.
Vajza në të njëzetat e saj ishte zbuluar nga xhandarët të enjten në orën 21:40, në buzë të një rruge në qytetin Tramoyes, Ain. Shumë e tronditur, ajo u tha atyre se ajo ishte rrëmbyer në orën 18:30 në banesën e saj në Lyon nga dy burra të cilët pretendonin të ishin hidraulikë.
Sipas viktimës, rrëmbyesit e saj e sekuestruan atë dhe e mbajten në automjetin e tyre. Ndërkohë, sipas një burimi policor, "njerëzit që pretendonin të ishin në kontakt me rrëmbyesit" kishin kontaktuar me babain e tij me telefon, i cili punonte në Zvicër për një kompani CIT, duke kërkuar një shpërblim. Ndërkohë që transportuesi po bënte një turne me makinen e tij plot me para.
Sipas elementeve të para të hetimit, babai kishte rënë dakord të shkonte në vendin e ngjarjes të vendosur nga banditët, në një parking në autostradën zvicerane A1, në kantonin e Vaudit, për t'u dhënë atyre shpërblesën gjithë cfarë kishte në makinë. Babai sipas burimeve policore ka tregura të  njëjtën histori si vajza e tij. Syri.net me BFMTV

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment