Jo vetëm ushqim, Chivito i Drakulës është edhe një yll!

Jo vetëm ushqim, Chivito i Drakulës është edhe një yll!

20:28, 13/02/2024
A+ Aa A-

Hapësira, me sa duket, nuk është e mbushur vetëm me yje dhe galaktika, por edhe me ‘ushqime’ të shijshme kozmike.

Një trupi të ri qiellor në Rrugën e Qumështit i zbuluar nga një ekip astronomësh, i është dhënë pseudonimi Chivito i Drakulës, sipas sanduiçit të mbushur me mish që është pjata kombëtare e Uruguait.

Në të vërtetë, Chivito i Drakulës është një yll i ri i rrethuar nga një disk i trashë pluhuri dhe gazi dhe duket tamam si një sanduiç.

Chivito i Drakulës është rreth 980 vite dritë larg apo më shumë dhe është i pozicionuar në mënyrë të tillë që disku i pluhurit dhe gazit të kalojë nëpër dritën e yllit si mbushja e një sanduiçi, duke na dhënë një pamje tjetër të procesit të formimit të yjeve në krahasim me ato që shohim zakonisht.

Yjet e vegjël priren të lëshojnë erëra të fuqishme që largojnë materien e tepërt rreth tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco