Xiaomi ia kalon Apple-it, bën gati makinën e parë elektrike

Xiaomi ia kalon Apple-it, bën gati makinën e parë elektrike

11:37, 22/11/2023
A+ Aa A-

Xiaomi është gati të nxjerrë në treg makinën e parë elektrike. Marka kineze e celularëve ia kalon kështu rivalit Apple, që gjithashtu po bën gati një makinë elektrike, por që nuk dihet se kur do të jetë gati.

Është zbuluar emri i kësaj makine dhe ai do të jetë Xiaomi SU7. Ky mjet është prodhuar në bashkëpunim me markën kineze të makinave BAIC, ndërkohë që furnizimin me bateri, Xiaomi do e marrë nga një tjetër kompani kineze, BYD.

Mësohet se Xiaomi SU7 do të jetë 4,97 metra e gjatë dhe do të ketë tre versione: SU7, SU7 Pro dhe SU7 Max. Versioni më i mirë do të arrijë një shpejtësi deri në 210 km/h.

Kjo makinë e parë nga një kompani që prodhon celularë do të hapë rrugën edhe për kompanitë e tjera që të nisin aventurën në industrinë e automobilëve. Tani, pritet lëvizja e Apple…

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco