Çfarë ju tregojnë gjakderdhja dhe zmbrapsja e mishrave të dhëmbëve për shëndetin tuaj

Çfarë ju tregojnë gjakderdhja dhe zmbrapsja e mishrave të dhëmbëve për shëndetin tuaj

15:53, 01/12/2021

Kur jeta bëhet e ngarkuar ose stresuese, shëndeti juaj oral shpesh mund të vuajë pasi shumë mund të fillojnë të anashkalojnë kontrollet rutinë dentare.

Këto kontrolle janë të rëndësishme pasi ato shpesh mund të zbulojnë jo vetëm shëndetin e dhëmbëve, gjuhës dhe mishrave të dhëmbëve, por edhe sa e shëndetshme është pjesa tjetër e trupit tuaj.

Dr. Safa Al-Naher, drejtoreshë dhe dentiste kryesore, në Serene Dental në Knightsbridge, Londër zbuloi se gjakderdhja ose zmbrapsja e mishrave të dhëmbëve është shpesh shenja e parë e sëmundjes së mishrave të dhëmbëve dhe një tregues se diçka duhet të ndryshojë në rutinën tonë të shëndetit oral.

Por ajo tha se shumë priren t’i anashkalojnë këto probleme, duke shpjeguar: “Pothuajse një në pesë (19 për qind) ndalojnë menjëherë larjen e zonës së gjakderdhjes dhe gati një në dhjetë (8 për qind) ndalojnë së bashku larjen.

“Vetëm 21 për qind rezervojnë një takim dentar për të zbuluar nëse kanë një problem dhe më shumë se një në katër (28 për qind) e zbresin problemin fare”.

Çfarë ju thotë gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve për shëndetin tuaj oral?

Shumë ka të ngjarë të kenë përjetuar gjakderdhje të mishrave të dhëmbëve gjatë larjes së dhëmbëve. Ndonëse gjakderdhja herë pas here mund të jetë thjesht për shkak se e keni lënduar me furçë ose keni përdorur fije dhëmbësh shumë të fort, nëse ndodh shpesh mund të jetë një shenjë e krijimit të pllakave.

Pllaka formohet kur pështyma dhe mbetjet e ushqimit përzihen së bashku për të formuar një shtresë ngjitëse në dhëmbë. Aty vijnë baktere të cilat mund të irritojnë mishrat e dhëmbëve dhe të shkaktojnë inflamacion dhe gjakderdhje.

Kjo mund të zhvillohet në sëmundje të mishrave të dhëmbëve, por gjithashtu mund të jetë një shenjë e problemeve të tjera të mangësive të vitaminave, ndryshimeve hormonale te gratë, medikamenteve të caktuara dhe një diete të dobët.

Çfarë ju tregojnë zmbrapsja e mishrave të dhëmbëve për shëndetin tuaj oral?

Nëse keni vënë re se mishrat e dhëmbëve tuaj janë larguar më shumë nga dhëmbët tuaj, mos e anashkaloni.

Largimi i mishrave të dhëmbëve shkaktohet nga bakteret që mund të dëmtojnë dhëmbët dhe të irritojnë mishrat e dhëmbëve duke çuar në prishjen e dhëmbëve. Përveçse është një shenjë e zakonshme e sëmundjes së mishrave të dhëmbëve, ajo gjithashtu mund të rrisë rrezikun e komplikimeve serioze shëndetësore si goditje në tru, diabeti dhe sëmundjet e zemrës. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco