Këto dy aroma, nëse nuhatni, kur jeni të uritur do të humbisni peshë deri në 2 kilogramë

Këto dy aroma, nëse nuhatni, kur jeni të uritur do të humbisni peshë deri në 2 kilogramë

21:54, 30/11/2021

Kur bëhet fjalë për largimin e atyre kileve të tepërta, ju me siguri keni provuar një numër strategjish, duke përfshirë ngrënien e një diete të ekuilibruar dhe ushtrimet e rregullta.

Por, sipas hulumtimit, aromat që ju nuhatni çdo ditë mund të bëjnë një ndryshim të madh kur bëhet fjalë për humbjen e peshës.

Një studim i botuar në Journal of Neurological and Ortopedic Surgery kishte mbi 3000 pjesëmarrës në mbipeshë që nuhasnin përzierje të ndryshme aromash përmes aparateve të thithjes gjatë gjashtë muajve sa herë që ndiheshin të uritur. Qëllimi ishte për të parë nëse veprimi kështu ishte në gjendje të frenonte dëshirat dhe të shtypte orekset e tyre.

Ajo që shkencëtarët zbuluan ishte se gjatë atij gjysmë viti, ata subjekte që po përdornin rregullisht inhaluesit e tyre humbnin mesatarisht dy kile, ose dy për qind të peshës së tyre trupore, në muaj – dhe ata mbajtën atë sasi të humbjes së peshës gjatë gjithë studimit. Nga të gjitha aromat e ndryshme të testuara, ato të mollës dhe mentes u konsideruan si më të efektshmet.

Cila është lidhja midis aromave, oreksit dhe humbjes së peshës? Disa aroma ‘zgjojnë’ llambën e nuhatjes, një organ që transmeton sinjale nga hunda në tru për të sinjalizuar plotësinë. Sapo truri juaj të marrë ato mesazhe, ai çliron hormone në të gjithë trupin tuaj që sinjalizojnë të ndalojmë së ngrëni. Me fjalë të tjera, aromat na shtypin oreksin në këtë mënyrë rreth rrotullimi, e cila nga ana tjetër na bën më pak të uritur dhe më pak të ngjarë të hamë tepër.

Ekziston një hulumtim tjetër i ri premtues që thotë se aromat mund të ndikojnë gjithashtu në humbjen e peshës duke rregulluar ruajtjen e yndyrës dhe duke mbajtur një normë të shëndetshme metabolike, megjithëse shkencëtarët ende po kërkojnë të shohin nëse kjo lidhje është për shkak të mekanizmave të ngjashëm.

Dhe pse aromat si molla dhe menteja janë kaq efektive? Studiuesit ende po hulumtojnë, por ata besojnë se këto aroma më të forta dhe aromatike shkaktojnë reagime specifike neurologjike dhe hormonale të ngopjes.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco