Efektet anësorë që ka mishi i kuq në nyjet tona

Efektet anësorë që ka mishi i kuq në nyjet tona

19:00, 21/09/2021

Sipas shumë studimeve, dhimbja e nyjeve mund të ndodhë për shkak të dietës suaj.

Dieta amerikane është e ngopur me ushqime ultra të përpunuara, të cilat mund të prodhojnë një efekt inflamator në trup. Ndër këto ushqime përfshihen ushqime të paketuara, me sheqer dhe mish të kuq dhe sipas shkencëtarëve të dyja këto mund të jenë arsyeja kryesore se pse ju përjetoni dhimbje të nyjeve, transmeton portal arbresh.info

Një dietë pa ushqim të përpunuar mund të ndihmojë në parandalimin e e artritit ose dhimbjeve kronike të nyjeve dhe sipas shumë studimeve, sugjerohet që dieta të përmbajë kryesisht baza bimore, e cila ndihmon në dhimbjen e nyjeve.

Për shembull, një studim i vitit 2015 zbuloi se njerëzit që hanin një dietë të pasur me ushqime të plota, me bazë bimore përjetuan një rënie të konsiderueshme të dhimbjes së tyre të artrozës pas vetëm dy javësh. Pjesëmarrësit gjithashtu raportuan se kishin më shumë energji dhe funksionim më të mirë fizik deri në fund të studimit gjashtë javor.

Për më tepër, gjetjet nga një studim i vitit 2017 tregojnë se fibrat gjithashtu mund të luajnë një rol në parandalimin e artritit. Ata që kaluan në një dietë të pasur me fibra ulën rrezikun e tyre për sëmundjet e nyjeve deri në 61 përqind.

Universitetet e Berlinit e heqin gati komplet mishin nga menuja

Ushqimet që janë të larta në yndyrë dhe shumë të përpunuara mund të ndryshojnë mikrobiotën tuaj të zorrëve, e cila mund të jetë shkaku i një mori çështjesh shëndetësore. Në të kundërt, ushqimet me bazë bimore-të cilat janë të pasura me prebiotikë dhe probiotikë-mund të ndihmojnë në diversifikimin e baktereve të shëndetshme të zorrëve dhe zvogëlimin e inflamacionit.

Tani, hulumtimet e reja nga Qendra për Mjekësi të Individualizuar të Klinikës Mayo tregojnë se mikrobioma juaj e zorrëve mund të parashikojë nëse do të zhvilloni apo jo artriti reumatoid.

Studimi, i cili u botua në revistën Genome Medicine, zbuloi disa tipare brenda mikrobiomës së zorrëve që ishin të lidhura me një prognozë të ardhshme të artritit reumatoid (RA).

Për kontekstin, RA është një çrregullim kronik, inflamator që ndodh kur sistemi imunitar fillon të sulmojë indet e veta, përfshirë nyjet. Disa simptoma të RA përfshijnë ngurtësi, dhimbje dhe ënjtje në më shumë se një nyje, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, transmeton portal arbresh.info

Studiuesit propozojnë që ekzaminimi i mikrobiomës së zorrëve të njerëzve mund t’i ndihmojë ata të zbulojnë nëse dikush është ose jo në rrezik të diagnostikimit më vonë në jetë.

“Me zhvillimin e mëtejshëm, biomarkuesit e tillë prognostikë mund të identifikojnë pacientët të cilët do të arrijnë përmirësim të hershëm klinik me një terapi të caktuar, duke i kursyer kështu shpenzimet dhe rrezikun e terapive të tjera që kanë më pak gjasa të jenë efektive”, tha John M.Davis, autori i studimit të lartë dhe reumatologu klinik në Klinikën Mayo.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco