Tjetër fitore bindëse, Manchester City hedh hapin e madh drejt mbrojtjes së titullit kampion

17:05, 14/05/2023

Lojtarët e Manchester Cityt  vijojnë hapin drejt titullit kampion të Anglisë pasi sot mposhtën shumë më lehtë se sa pritej Evertonin jashtë shtëpisë me rezultatin 3-0.

Vizita në Everton, mes dy ndeshjeve gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve kundër Real Madridit, ishte ndoshta detyra më e vështirë për skuadrën e Guardiolës deri në fund të këtij sezoni dhe teksa e nisën ndeshjen me një skuadër të kombinuar, patën shumë probleme ndaj një rival kërkues dhe me vështirësi në fillim.

Mirëpo, në minutën e 37-të, Qytetarët kaluan në avantazh. Mahrez krosoi nga krahu i djathtë, Gundogan merr me gju topin në zonën e penalltisë dhe më pas në mënyrë shumë efektive e dërgon topin në rrjetën e të pafuqishmit Pickford për epërsinë e skuadrës së tij 1-0.

Kaluan dy minuta dhe pas golit Gundogan regjistroi edhe një asist, këtë herë për Haaland, i cili nga prekja e tretë e ndeshjes, edhe pse ishte minuta e 39-të, shënoi për 2-0.

3-0 finalen e vulosi sot fenomenali Gundogan pasi shënoi direkt nga gjuajtja e lirë në minutën e 51-të të ndeshjes, pas së cilës Qytetarët e ruajtën me qetësi përfundimin e ndeshjes.

Pas kësaj fitore, City mbetet në vendin e parë në tabelë me 85 pikë, katër më shumë se Arsenali. Nga ana tjetër, Evertoni mbetet në vendin e 17-të me 32 pikë të fituara dhe deri në fund të sezonit i pret një luftë e furishme për mbijetesë.

Në ndeshjen e dytë të zhvilluar sot, Brentford mposhti West Hamin në shtëpi me rezultat 2-0, ndërsa golat i shënuan Mbuemo në minutën e 20-të dhe Wiss në minutën e 43-të.