Lajçak njoftoi Komitetin e PE-së për marrëveshjen dhe ecurinë e dialogut

Lajçak njoftoi Komitetin e PE-së për marrëveshjen dhe ecurinë e dialogut

07:52, 01/12/2022

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka njoftuar Komitetin e Parlamentit Evropian për Punët e Jashtme, lidhur me ecurinë e dialogut.

Ai përmes një postimi në Twitter mbrëmë vonë ka thënë se ka informuar për marrëveshjen e javës së kaluar dhe rrugën përpara.

“Sot iu drejtova anëtarëve të@EP_ForeignAff për një përditësim mbi Dialogun. I informova ata për marrëveshjen e javës së kaluar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të lehtësuar nga BE, zhvillimet e fundit dhe rrugën përpara. Faleminderit për mbështetjen e rëndësishme të punës sime”, ka shkruar ai në Twitter.


Të mërkurën e kaluar Kosova dhe Serbia arritën një marrëveshje për targat. Kjo marrëveshje parasheh që Kosova të shfuqizojë vendimin për gjoba ndaj qytetarëve serbë që kanë targa “ KM” në veturat e tyre, ndërsa që Serbia të mos prodhojë targa të tilla për serbët në veri.
Por, kjo marrëveshje nuk po respektohet nga Serbia. Ekipi i Tëvë1 të mërkurën ka qenë në Rashkë, ku nga atje është parë se lëshimi i targave po vazhdon.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco