Rusia, furnizuesja më e madhe me armë e ushtrisë ukrainase, ditëlindja e trishtë për Putin

Rusia, furnizuesja më e madhe me armë e ushtrisë ukrainase, ditëlindja e trishtë për Putin

19:45, 07/10/2022

Presidenti Vladimir Putin ka marrë lajmin me të keq në ditën e 70 vjetorit të tij. Sipas të dhënave, nga inteligjencat e huaja, Rusia tashmë është furnizuesi më i madh me armë i ushtrisë së Ukrainës, ndërkohë që pjesa më e madhe e tankeve ruse, është në duart e ushtarëve vendas.

Përleshjet me ushtrinë ruse në rajonin e Kharkivit muajin e fundit, iu krijoi mundësinë trupave ukrainase të merrnin një numër shumë të madh pajisjesh ushtarake, duke përfshirë këtu 400 tanke, 600 automjete të blinduara dhe 44 sisteme raketash.

Një pjesë e këtyre pajisjeve ishin në gjendje pune, ndërsa një pjesë tjetër kishte nevojë për riparime të vogla.

Përkthyer në shifra kjo nënkupton se, Rusia tani është furnizuesi më i madh i armëve për Ukrainën, duke tejkaluar të gjithë aleatët e tjerë së bashku.

Inteligjenca ushtarake britanike beson se gjysma e flotës së tankeve të Ukrainës tani mund të përbëhet nga automjete që trupat e demoralizuara ruse i dorëzuan.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco