FOTO/ Ramazani fillon në gjithë botën mes kufizimeve të COVID

FOTO/ Ramazani fillon në gjithë botën mes kufizimeve të COVID

14:50, 13/04/2021

Miliona myslimanë po festojnë fillimin e Ramazanit, një kremtim që përfshin një muaj agjërim dhe falje.

Ky është Ramazani i dytë që bie gjatë pandemisë së koronavirusit, që do të thotë se disa komunitete do të festojnë mes kufizimeve të Covid.

Besimtarët që marrin pjesë nuk do të hanë ose pinë asgjë gjatë orëve të ditës.

Agjërimi konsiderohet të jetë një akt adhurimi, i cili u mundëson myslimanëve të ndihen më afër Zotit dhe të forcojnë shëndetin dhe vetëdisiplinimin e tyre shpirtëror.

Këtu janë fotografi nga e gjithë bota që tregojnë përgatitjet për Ramazanin dhe ditën e parë të tij.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco