Shërbimi grek i motit jep një paralajmërim urgjent për stuhi

Shërbimi grek i motit jep një paralajmërim urgjent për stuhi

07:11, 27/10/2020

Shërbimi Kombëtar Meteorologjik (EMY) lëshoi të hënën një paralajmërim urgjent paralajmërues për fillimin e papritur të një stuhie nga e marta, duke ndërprerë motin e bukur të ditëve të fundit.

Një erë e lagësht do të përfshijë vendin këtë mbrëmje nga perëndimi dhe jugperëndimi, duke sjellë shi të madh, stuhi dhe breshër në vende.

Ishujt e Jonit dhe Peloponezit Jugor do të preken të martën vonë, pasuar nga pjesa tjetër e gadishullit të Peloponezit, Kretës dhe pjesëve të kontinentit duke përfshirë Atikën dhe Evian të mërkurën.

Më vonë të mërkurën,, moti i lagësht parashikohet të përhapet në Thesali, ishujt e Sporades, pjesë të Epirit dhe ishujt Cyclades përpara se të zhvendosen në Dodekanezë dhe ishujt e Egjeut Verilindor.

Të mërkurën në mbrëmje, moti i stuhishëm pritet të godasë Maqedoninë dhe Trakinë përpara se të lehtësohet të enjten.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco