UBS pranon të blejë Credit Suisse për 2 miliardë dollarë

UBS pranon të blejë Credit Suisse për 2 miliardë dollarë

21:23, 19/03/2023

UBS ka rënë dakord për të blerë rivalin e saj zviceran Credit Suisse pasi dyfishoi ofertën e saj në 2 miliardë dollarë.

Marrëveshja, sipas mediave të huaja, vjen pas bisedimeve urgjente të dielën që synonin të kursenin bankën e goditur zvicerane.

Dy bankat më të mëdha në vendin e pasur alpin, të njohur për rëndësinë e tij bankare, kanë qenë në negociata gjatë gjithë fundjavës, me qeverinë, bankën qendrore dhe rregullatorët financiarë të përfshirë.

Qeveria zvicerane njoftoi se do të mbante një konferencë shtypi, pasi presidenti Alain Berset, ministra të tjerë të qeverisë dhe shefi i bankës qendrore, kryetari i Bankës Kombëtare të Zvicrës, Thomas Jordan, kaluan ditën në bisedime në ministrinë e financave në kryeqyteti Bernë.

Gazeta Financial Times, e cila ishte e para të premten që raportoi mundësinë që banka më e madhe e Zvicrës “të gëlltiste” Credit Suisse, tha se UBS kishte rënë dakord ta blinte atë për 2 miliardë dollarë, me huadhënësin tjetër me bazë në Cyrih që kishte refuzuar një ofertë të mëparshme prej 1 miliard dollarësh.

FT tha se aksionarët do të merrnin 0,50 franga zvicerane (0,54 dollarë) për aksion, me marrëveshjen që do të bëhet të dielën përpara se tregjet të hapen në Azi.

Pasi pësoi rënie të mëdha në tregun e aksioneve javën e kaluar, çmimi i aksionit të Credit Suisse u mbyll të premten në 1.86 franga zvicerane, me vlerën e bankës pak më shumë se 8.7 miliardë dollarë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco