Boeing i jep lamtumirën modelit më të njohur 747

Boeing i jep lamtumirën modelit më të njohur 747

17:09, 31/01/2023

Boeing sot i jep lamtumirën modelit të më të famshëm të aeroplanit – 747.

Që nga viti 1969, aeroplani gjigant por i këndshëm 747 ka shërbyer si një aeroplan mallrash, si dhe një aeroplan komercial i aftë për të transportuar afro 500 pasagjerë.

Gjithashtu u përdor për transport për anijet kozmike të NASA-s dhe aeroplanin presidencial Air Force One.

Ai revolucionarizoi udhëtimet, duke lidhur qytetet ndërkombëtare që kurrë më parë nuk kishin pasur rrugë direkte dhe ndihmoi në demokratizimin e fluturimeve të pasagjerëve.

Por gjatë 15 viteve të fundit, Boeing dhe rivali i tij evropian Airbus kanë prezantuar aeroplanë më fitimprurës dhe ekonomikë me trup të gjerë, me vetëm dy motorë në vend të katër motorëve të 747.

“Nëse e dashuroni këtë punë, atëherë i frikësoheni këtij momenti”, tha analisti i aviacionit Richard Aboulafi.

“Askush më nuk i dëshiron aeroplanët me katër motorë, por kjo nuk e shlyen faktin se i ka kontribuar zhvillimit të industrisë”, shtoi ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco