FMN kritikon planin e qeverisë britanike për ulje të taksave

FMN kritikon planin e qeverisë britanike për ulje të taksave

10:06, 28/09/2022

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka kritikuar hapur Qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar për planin e saj për ulje të taksave.

Ky fond tërheq vërejtjen që kjo masë ka të ngjarë që ta thellojë krizën e kostos së jetesës, raporton BBC.

Jozyrtarisht në një raport, FMN ka thënë se propozimi mund të çojë në rritje të pabarazisë dhe të bëjë presion për rritje të çmimeve.

Tregjet tashmë kanë ngritur alarmet duke bërë që funta të pësojë rënie.

Sipas qeverisë, kjo masë do të bënte të kishte rritje ekonomike.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco