Pasojat e pandemisë/ Kompanitë ajrore 'detyrohen' të ulin çmimet e biletave

Pasojat e pandemisë/ Kompanitë ajrore 'detyrohen' të ulin çmimet e biletave

18:31, 27/09/2020

Me krizën e koronavirusit, kompanitë ajrore evropiane po ulin çmimet për të tërhequr pasagjerë dhe për të mbushur avionët që ende po fluturojnë. 

Kufizimet e udhëtimit të miratuara nga shumë vende për të ndaluar përhapjen e sëmundjes kanë bllokuar linjat ajrore, duke e ndalur trafikun ajror në pranverë. Dhe ndërsa trafiku u rrit gjatë verës, ai tani po bie përsëri.

Sipas Eurocontrol, i cili koordinon trafikun ajror në Evropë, trafiku është ngadalësuar gjatë dy javëve të fundit dhe tani është 54 për qind nën nivelin e tij të krahasueshëm vitin e kaluar, shkruan the lokal.ch, përcjell Albinfo.ch. Një shoqatë tregtare e komopanive ajrore evropiane ka vënë trafikun e gushtit edhe më të ulët, në vetëm 30 për qind të niveleve të vitit 2019. Eurocontrol tani është më pesimist për një rimëkëmbje për sektorin.

Në pranverë ai priste që trafiku të ishte 30 për qind nën nivelet e 2019 në tetor, por tani sheh një rënie prej 57 për qind.

Ndërsa pandemia ka lënë kompanitë ajrore të uritura për para, ato kanë filluar të ulin çmimet e biletave. Sipas ForwardKeys, një kompani e cila analizon tregun e turizmit, kompanitë ajrore kanë ulur çmimet nga Britania, Franca, Gjermania dhe Holanda për në destinacionet në Evropën Jugore me 15 për qind në gusht krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Në një studim të publikuar të enjten del se çmimet në disa itinerare ishin ulur me më shumë se një të tretën. ‘Josh udhëtarët’ “Ju duhet të joshni udhëtarët që të kthehen në fluturim dhe çmimi është një faktor”, tha Reginald Otten, zëvendësdrejtor menaxhues për Francën në kompaninë ajrore buxhetore easyJet. Ai tha se kompania ajrore kishte arritur të rihapë disa itinerare gjatë verës dhe avionët që fluturoi ishin gati të mbushur.”Por ne jemi megjithatë rreth 30 për qind të kapacitetit, e cila është një shifër shumë, shumë e ulët, dhe vera është më e rëndësishmja, më e popullarizuara (koha) për njerëzit për të udhëtuar”, i tha ai AFP.

Çmimet më të ulëta gjithashtu stimulojnë trafikun, thotë Eddie Wilson, kreu i Ryanair DAC, një nga dy firmat që operojnë fluturime nën markën Ryanair.Ryanair, e cila ka përdorur një model me kosto të ulët për t’u bërë një nga linjat ajrore më të mëdha të Evropës, këtë javë filloi një promovim të shkurtër blej-një-merr-një pa.

“Në një fazë nuk mund të ulesh atje dhe të shikosh nga dritarja dhe të shpresosh se gjërat do të jenë në rregull dhe të presësh që politikanët të bëjnë diçka”, tha ai.

Përtej uljes së çmimeve, kompanitë ajrore janë duke u përqëndruar në rrugët e tyre më fitimprurëse. Por rivendosja e kufizimeve të udhëtimit dhe karantina më e ngushtë dhe masat e testimit mund të zhbëjnë shpejt planifikimin dhe përpjekjet e tyre.

Kompanitë ajrore po i përgjigjen rënies së kërkesës për udhëtime “me mjetet që ata kanë në dorë: zvogëlimin e kapacitetit dhe ofertat promovuese, por ato nuk kanë kontroll mbi evolucionin e pandemisë dhe politikave për kufizimin e udhëtimit”, tha Oliver Ponti. “Efekti i çmimeve të ulëta do të jetë i kufizuar, veçanërisht pasi konsumatorët mbeten të shqetësuar nëse planet e tyre prishen dhe rimbursimi i shpejtë i biletave të tyre në rast anulimi”, shtoi ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco