Udhëheqësi suprem fajëson SHBA-në dhe Izraelin për trazirat në vend

Udhëheqësi suprem fajëson SHBA-në dhe Izraelin për trazirat në vend

08:39, 04/10/2022

Udhëheqësi suprem i Iranit ka fajësuar SHBA-në dhe Izraelin për protestat që kanë përfshirë vendin pas vdekjes nga policia të një gruaje ndërsa ishte në paraburgim, transmeton Syri.net Kosova.

Në komentet e tij të para publike mbi trazirat, Ayatollah Ali Khamenei tha se "trazirat" ishin "inxhinitur" nga armiqtë e mëdhenj të Iranit dhe aleatët e tyre.

Protestat janë sfida më e madhe për sundimin e tij për një dekadë dhe ai u kërkoi forcave të sigurisë të jenë gati për më shumë.

Shtetet e Bashkuara thanë se ishin "të tmerruara" nga reagimi i dhunshëm ndaj protestave.

Presidenti Joe Biden lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se ai ishte shumë i shqetësuar për raportet dhe për "shtypjen e dhunshme në rritje të protestuesve paqësorë", shkruan BBC

Ata protestues po bënin thirrje për "parime të drejta dhe universale", tha ai, duke shtuar se SHBA-ja  qëndronë me gratë iraniane të cilat "po frymëzonin botën me trimërinë e tyre"./Syri.net Kosova/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco