Allegri: ‘Ne duhet të zgjohemi’

Allegri: ‘Ne duhet të zgjohemi’

21:35, 14/09/2021

ITALI – Pritet të shfaqet një Juve të vërtetë në shtëpinë e Ibrahimovic, duke pritur për ta sfiduar atë të dielën tjetër. Massimiliano Allegri rifillon udhëtimin e tij evropian nga ky cep jugor i Suedisë, kundër Malmoe, kundërshtari debutues i fushatës së tij të parë kontinentale të Juventusit.

“Dikur ishte normale që Juve të konsiderohej ndër favoritët, ndërsa tani ne nuk jemi: por kjo nuk do të thotë që ne nuk kemi dëshirën për ta fituar atë. Ndërkohë, le të mendojmë për kalimin e kësaj situate përndryshe gjithçka është e padobishme,” – thotë Allegri.

Lojtarët kryesorë si Dybala, Cuadrado dhe Danilo kthehen në postet komanduese, por gjetja e Juves nuk është aq e thjeshtë dhe e menjëhershme: “Nuk prisja vështirësi të tilla – pranon Max – dhe nëse do të më kishin thënë se një portier i besueshëm si Szczesny do të bëjë 3-4 gabime vendimtare në tre ndeshje nuk do ta besoja, por ndodhi. Ai është me vlerë absolute por të rinjtë nuk janë më të rinj: ne duhet të zgjohemi ».

Fjalë të forta, por jo të reja, duke pasur parasysh se ndërprerjet teknike dhe të përqendrimit po ndodhin prej kohësh. Reagimet konkrete dhe të zgjatura nevojiten urgjentisht, pa nënvlerësuar askënd: Malmoe ka luajtur tetë ndeshje kualifikuese, duke mposhtur edhe Rangers dhe Ludogorets dhe po përjeton një moment lodhjeje (1 fitore në 6 ndeshjet e fundit) pas udhëtimit të gjatë për të arritur këtu.

Kjo skuadër stërvitet nga ish -sulmuesi i Milanit Tomasson: “Ne duhet të jemi ambiciozë, guximtarë dhe gjithashtu realistë, duke pasur parasysh që një lojtar i Juves paguhet sa e gjithë skuadra jonë”. Dhe në këtë edicion mungon Ronaldo një pikë e fortë e Juventusit të vjetshëm.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco