Lajmi i fundit

LIVE/ 'Krenaria e Trashëgimisë', 'Brain Gain' në PD, aktivitet me rastin 111 vjetorit të Pavarësisë

10 fakte interesante për pijen më të dashur në botë!

10 fakte interesante për pijen më të dashur në botë!

11:27, 02/10/2023
A+ Aa A-

Prej vitit 2015, çdo 1 tetor festohet Dita Ndërkombëtare e Kafesë. Kjo ditë u përcktua nga Organizata Botërore e Kafesë për ta promovuar më tepër kafenë.

Nisur nga kjo, po ju njohim me 10 kuriozitete rreth kafesë:

1. Ekziston një legjendë që thotë se kafeja u zbulua nga një çoban etiopian në shekullin e nëntë.

2.Çdo vit konsumohen më shumë se 500 miliard filxhanë kafeje, duke e bërë kafen pijen më popullore në botë.

3.Të vetmet vende në Amerikën e Veriut ku kafja rritet është Hawai dhe Puerto Riko.

4.Shtëpia e parë e kafes në botë u hap në vitin 1475 në Konstandinopojë, sot Stambolli.

5.Është malli i dytë më i tregtueshëm në botë, pas naftës bruto.

6.Pirja e kafesë dikur dënohej me vdekje! Gjatë Perandorisë Osmane të shekullit të 17-të, besohej se kafeja përmbante efekte që ndryshonin mendjen. Sulltani i asaj periudhe besonte se ishte një lloj lënde narkotike dhe e ndaloi atë nga konsumi publik.

7.Kafeja është një frut. Kokrrat e kafesë rriten në një shkurre. Ato janë në fakt gropa e një kokrra të kuqe, e cila i bën ato një frut. Ekzistojnë dy lloje kryesore të kokrrave, jeshile dhe e kuqe. Kokrrat e kuqe kanë erë më të këndshme dhe janë më pak acide. Kokrrat e kuqe përdoren për të prodhuar kafe më të lehta. Sa më gjatë të jenë pjekur kokrrat e kafesë , aq më të shëndetshme janë ato. Kafeja dekafeinato vjen nga një proces kimik ku kafeina hiqet nga kokrrat. Më pas, kafeina shpesh i shitet Coca-Cola-s.

8.Kafetë më të shtrenjta bëhen nga jashtëqitjet e maceve dhe bajgat e elefantit. Në Perëndim, kopi luwak është bërë e njohur si “kafeja e maceve”. Me çmime që variojnë midis 35 dhe 100 dollarë për filxhan, ose rreth 100 deri në 600 dollarë për kilogram, kopi luwak konsiderohet gjerësisht si kafeja më e shtrenjtë në botë.

9.Kafeja ka përfitime shëndetësore

Pirja e rregullt e kafesë mund të ketë përfitime shëndetësore, si zvogëlimi i rrezikut të sëmundjeve si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe Alzheimer.

10. A keni menduar ndonjëherë se nga vjen fjala kafe?

Fjala kafe vjen nga fjala arabe “qahwah” që i referohet një lloj vere

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco