Lajmi i fundit

Grabitja e argjendarisë në Kamëz, policia: Autorët me automatik, ikën me BMW

Ushqimet që duhet të konsumoni çdo vakt për të humbur peshë më shpejt

Ushqimet që duhet të konsumoni çdo vakt për të humbur peshë më shpejt

11:30, 01/10/2023
A+ Aa A-

Sa kohë mund të jetë rruga drejt humbjes së peshës? Mbase 1 muaj, 3 ose asnjëherë nëse nuk keni disiplinën e duhur. Megjithatë, sipas studimeve, disa ushqime janë në gjendje të stimulojnë metabolizmin duke përshpejtuar procesin me të cilin konsumohen yndyrnat.

Drita jeshile ndaj perimeve, ose brokolit, lulelakrës, në përgjithësi, të gjitha perimet me gjethe jeshile janë ushqime të ulëta në kalori dhe karbohidrate, por që sigurojnë një përforcues të vlefshëm fibrash. Këto ndihmojnë trupin në funksionet e tij kryesore dhe gjithashtu mund të merren në formën e smoothies freskët. Si frut, avokado është e shkëlqyer e cila falë fibrave dhe yndyrnave të shëndetshme, ndihmon në humbjen e peshës. Pra, kur ndiqni një dietë, nuk duhet patjetër të hiqni dorë nga karbohidratet; Ajo që ka rëndësi është të zgjedhësh ato të duhurat.

Drithërat e plota (makaronat, orizi dhe quinoa) fibrat dhe lëndët ushqyese të të bëjnë të ndihesh i ngopur duke shmangur tejkalimin e sasive.

Farat dhe frutat e thata (arrat, bajamet, pistakiot, farat e lirit dhe kungulli) janë gjithashtu një shtesë e rëndësishme për proteinat që ato përmbajnë dhe efektet e tyre anti-inflamatore.

Së fundi, peshqit e yndyrshëm si tuna, sardelet dhe salmoni lehtësojnë humbjen e peshës duke rregulluar stimulimin e oreksit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco