Çfarë është ulçera peptike dhe si kurohet ajo?

Çfarë është ulçera peptike dhe si kurohet ajo?

13:28, 28/09/2023
A+ Aa A-

Gjendja ndodh kur plagët ose ulçerat zhvillohen në mukozën e stomakut ose në pjesën e sipërme të zorrëve të vogla, që në gjuhën mjeksore quhet duodenum.

Ndërsa ulcerat fillojnë të vogla, nëse nuk marrin trajtim ato mund të rriten dhe të gërmohen thellë në muret e stomakut.

Pacientët vuajnë nga dhimbje stomaku të djegur, dispepsi, fryrje dhe urth, mes problemeve të tjera gastrointestinale.

Në raste të rënda, ulcerat mund të krijojnë gjithashtu një vrimë në stomak – duke shkaktuar rrjedhjen e acidit dhe përmbajtjes së stomakut në trup.

Normalisht, stomaku – i cili përmban acid shumë të fortë që synon të shpërbëjë ushqimin – është i veshur me një membranë mukoze mbrojtëse për të shmangur dëmtimin e murit të tij.

Por me sëmundjen e ulçerës peptike, kjo shtresë është gërryer, duke çuar në kontaktin e acidit me murin dhe duke shkaktuar ulçera.

Rreth 350,000 amerikanë diagnostikohen me këtë gjendje çdo vit dhe 6 milionë njerëz në SHBA e kanë këtë gjendje, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Shumica e pacientëve diagnostikohen midis moshës 30 dhe 50 vjeç.

A është ulçera peptike vdekjeprurëse?

Mjekët thonë se sëmundja e ulçerës peptike rrallëherë është fatale, por gjendja mund të çojë në komplikime kërcënuese për jetën nëse pacientët nuk marrin trajtim.

Një ndërlikim përfshin  perforimin e mukozës së stomakut ose mureve të zorrëve të vogla. Një perforim është një thyerje në rreshtim ose mure të shkaktuar nga një ulçerë që 'ha një vrimë' nëpër to.

Kjo lejon që acidi dhe përmbajtja e stomakut të rrjedhë në trup, duke shkaktuar dëme të mëdha në organet e tjera. 

Çfarë e shkakton sëmundjen e ulçerës peptike?

 

Sëmundja e ulçerës peptike zakonisht shkaktohet nga bakteri Helicobacter pylori, i cili sipas vlerësimeve është prapa 80 për qind të rasteve.

Gjysma e të gjithë njerëzve kanë bakteret në stomakun e tyre, të cilat mund t'i marrin nga ngrënia e ushqimit të kontaminuar ose nga kontakti nga goja në gojë me një person që ka bakteret.

Ndryshe nga shumë mikroorganizma, kjo baktere mund t'i mbijetojë kushteve acidike në stomak dhe tunelit në murin e mukusit në organ.

Si trajtohet sëmundja e ulçerës peptike?

Në shumicën e rasteve, mjekët e trajtojnë sëmundjen duke u dhënë pacientëve antibiotikë për të vrarë bakterin Helicobacter pylori.

Kjo eliminon H. pylori dhe rikthen mukozën e stomakut. Pas antibiotikëve, mund të duhen javë deri në muaj që ulcerat të shërohen.

Pothuajse të gjithë pacientët do të marrin gjithashtu një medikament që redukton prodhimin e acidit në stomak në mënyrë që të përshpejtojë procesin e shërimit.

Pacientët ka të ngjarë t'i nënshtrohen gjithashtu një ezofagogastroduodenoskopie (EGD), një procedurë mjekësore që përfshin vendosjen e një endoskopi në fyt dhe në stomak.

Kjo i lejon mjekët të gjejnë ulcerat dhe, në rastet kur ato rrjedhin gjak, të djegin ose djegin enët e gjakut, për të ndaluar rrjedhjen e gjakut.

Kolegji Amerikan i Gastroenterologjisë thotë: 'Shumica e ulçerave mund të trajtohen dhe do të shërohen. 

“Shpesh, njerëzit me ulçerë do të duhet të marrin [barna që ulin acidin e stomakut] për disa javë për të shëruar një ulçerë. 

“Është gjithashtu e rëndësishme të korrigjohet ajo që shkaktoi ulçerën. Kur është e mundur, NSAID-të duhet të ndërpriten.

"Pacientët me ulçera të shkaktuara nga NSAIDs duhet të flasin me mjekun e tyre për medikamente të tjera që mund të përdoren për të trajtuar dhimbjen."

Në raste të rralla, kur njerëzit nuk i përgjigjen mjekimit ose kanë një pengesë, atëherë do të përdoret edhe operacioni për trajtimin e sëmundjes. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco