Studimi: Qumështi i nënave të vaksinuara mund të mbrojë foshnjat nga Covid-19

Studimi: Qumështi i nënave të vaksinuara mund të mbrojë foshnjat nga Covid-19

21:33, 20/09/2021
A+ Aa A-

Qumështi i nënave që kanë marrë dy doza të vaksinës së koronavirusit mund të përmbajë antitrupa që mbrojnë foshnjat nga virusi.

Hulumtimi u krye midis dhjetorit 2020 dhe marsit 2021, dhe megjithëse është i vogël, shkencëtarët thonë se është inkurajues. 

Janë anketuar 21 punonjës shëndetësorë në Shtetet e Bashkuara. 

Ata kurrë nuk kishin  pasur koronavirus më parë. 

Kjo ishte rreth kohës kur vaksinat u bënë të disponueshme për profesionistët e kujdesit shëndetësor në Shtetet e Bashkuara.

Një mostër e qumështit të gjirit dhe gjakut u mor tre herë në total: para vaksinimit, pas dozës së parë dhe pastaj pas dozës së dytë. 

Rezultatet treguan se pas dozës së dytë pati një përgjigje të fortë të antitrupave në gjak dhe qumësht. 

Një rritje 100% e mbrojtjes u vu re në lidhje me numrin e antitrupave para vaksinimit, shkruan Independent .

Gjithashtu, numri i antitrupave të pranishëm pas vaksinimit ishte më i lartë se ai i regjistruar pas infeksionit të virusit "natyral". 

Kur foshnjat lindin, sistemi i tyre i pazhvilluar imunitar lufton për të luftuar infeksionin. 

Kjo është arsyeja pse ata janë shumë të rinj për të reaguar në mënyrë adekuate ndaj llojeve të caktuara të vaksinave, thonë ekspertët.

Joseph Larkin, një profesor në Universitetin e Floridës dhe një nga autorët e studimit, tha: "Rezultatet tona tregojnë se vaksinimi shkakton një rritje të antitrupave kundër virusit SARS-CoV-2, i cili shkakton Covid-19, në qumështin e gjirit. Vaksinuar nënat mund ta transmetojnë këtë imunitet tek foshnjat e tyre, gjë që së shpejti do ta vërtetojmë ".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco