Stuhia shkakton probleme të rënda në Volos

Stuhia shkakton probleme të rënda në Volos

11:55, 29/09/2023
A+ Aa A-

Ishte një tjetër natë e vështirë për Volosin e Greqisë pas fatkeqësisë së dytë katastrofike natyrore brenda njëzet ditësh, e cila goditi rajonin e tij me problemet e akumuluara nga përmbytjet, balta, infrastruktura e dëmtuar dhe dëshpërimi i mijëra njerëzve në qytet dhe rrethinë.

Pjesa më e madhe e qytetit të Volosit ka energji elektrike, por periferitë e Volosit dhe fshatrat e Pelionit janë ende pa energji elektrike, ku rrjeti u shkatërrua plotësisht nga rënia e shtyllave, raporton ANA-MPA.

Në qytetin e Volos dhe në periferi të Agria dhe Alykes, banorët po përpiqen të rindërtojnë pas përmbytjes së madhe që shkatërroi shtëpi, biznese dhe makina, ndërsa rrethe të tëra u zhytën sërish në baltë pas stuhisë së re që goditi komunën për herën e dytë.

Komuna e Palamasit të Karditës janë në gjendje gatishmërie

Njësia Rajonale e Kardicës dhe Komuna Palamas vijojnë të jenë në gjendje gatishmërie ditën e premte.

Departamenti i zjarrfikësve ka marrë gjithsej 1 mijë e 820 thirrje nga mesdita e 27 shtatorit deri të premten në orën 07:00.

Gjithashtu, deri më tani janë realizuar 261 pompime uji, ndërsa 312 persona janë zhvendosur në vende të sigurta.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco