Lajmi i fundit

Grabitja e argjendarisë në Kamëz, policia: Autorët me automatik, ikën me BMW

Kjo është gruaja që mori pjesë në aferën e ‘tunelit’ në Mal të Zi: Ka përdorur letërnjoftim fals, dyshohet se është nga Serbia

Kjo është gruaja që mori pjesë në aferën e ‘tunelit’ në Mal të Zi: Ka përdorur letërnjoftim fals, dyshohet se është nga Serbia

08:56, 22/09/2023
A+ Aa A-

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Drejtorisë së Policisë së Malit të Zi, Nikola Terziq, gjatë paraqitjes së tij sonte në televizionin “VIjesti” ka prezantuar detaje rreth tunelit që është hapur në ndërtesën e Gjykatës së Lartë në Podgoricë. Ai përveçse ka thënë se në këtë rast janë përfshirë shtetas serbë, i është referuar edhe një personi femër, një person i paidentifikuar, e cila gjithashtu ka qenë pjesë e këtij “operacioni”, duke përdorur letërnjoftim fals.

“Departamenti i policisë e di se cilët janë minatorët”. Kallëzimi penal i Drejtorisë së Policisë do të përfshijë pesë persona – M.M. (1970), J.D. (1993), M.V, (1991), V.E. (1991), të gjithë shtetas të Serbisë”, tha Terziq.

Ai tha se në aplikim do të përfshihen edhe dy persona privatë.

 “Nga këta dy persona të paidentifikuar, është një person me letërnjoftim fals”, tha Terzic.

Ai saktësoi se fotografia në letërnjoftim është autentike, por jo të dhënat e saj.

“Kjo person femër është ky person nga fotografia, por jo të dhënat e saj”. Por fotoja është identike dhe është një person që ka marrë pjesë në aktivitete kriminale. Theksimi që ajo kishte në komunikimin e saj me dëshmitarin tregonte se ky person ishte nga Serbia apo Bosnja e Hercegovina”, tha Terziq.

Terziq ka dorëzuar në TV Vijesti një foto të letërnjoftimit fals të gruas së përfshirë në këtë aksion dhe i ka bërë thirrje publikut që të informojë policinë nëse ka informacion për të.

Ai shtoi se ajo është nga Bosnja apo Serbia. Ai nënvizoi se operacioni i “tunelit” është kompleks dhe kërkon një hetim të tillë.

“Është plotësisht legjitime që sot nuk mund të dihet numri i saktë i personave që kanë marrë pjesë në hapjen e tunelit deri te depoja e Gjykatës së Lartë” – tha ai në fillim të paraqitjes së ftuar.

Kujtojmë se grabitja e depos së gjykatës u vu re më 11 shtator, kur autoritetet për herë të parë konstatuan se dikush “sapo kishte gërmuar” provat.

Mirëpo, ndërsa hetimet për depon e bastisur dhe inventarizimin e përciptë të provave në rastet më të rëndësishme ishte ende në vazhdim, u zbulua se hajdutët hynë në depo përmes një kalimi nëntokësor nga rruga Njegoševa numër 12. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco