Ngrihen vetëtimthi rastet e reja COVID në Greqi: 2,702 infeksione dhe  40 vdekje të tjera

Ngrihen vetëtimthi rastet e reja COVID në Greqi: 2,702 infeksione dhe 40 vdekje të tjera

06:58, 04/03/2021
A+ Aa A-

Athinë - Numri i infeksioneve të reja të regjistruara me SARS-CoV-2 të raportuara nga autoritetet shëndetësore greke vazhdoi të rritet në mënyrë eksponenciale të mërkurën, duke arritur një rekord të ri për 2021 prej 2,702.

Organizata Kombëtare për Shëndetin Publik gjithashtu raportoi 40 vdekje të reja gjatë 24 orëve të fundit me totalin që tani arrin në 6,597.

Numri i pacientëve të intubuar në njësitë e kujdesit intensive u rrit lehtë në 431.

Mosha mesatare e pacientëve të intubuar është 68 vjeç dhe 84,9% kanë një sëmundje të mëparshme ose janë të moshës mbi 70 vjeç. Nga fillimi i pandemisë, mbi 1,376 pacientë kanë dalë me sukses nga këto njesi në Greqi.

Pati 394 pranime të reja Covid në spitalin e Greqisë gjatë 24 orëve të fundit, një rritje ditore prej 36,33%. Mesatarja ditore e pranimeve ditore gjatë javës së fundit ka qenë 304 pacientë. Kapaciteti i njesive të kujdesit për rastet me Covid është mbushur 63,62%.

Atika, rajoni më i populluar i Greqisë, mbetet në epiqendrën e pandemisë me 1,269 raste të reja. Sistemi i kujdesit shëndetësor në rajon është gjithashtu nën tensionin më të madh. Qyteti verior i Selanikut pason Atikën në raste të reja me 314, dhe Akaia në Peloponezin veriperëndimor është e treta me 178.

Ministri i Shëndetësisë Vassilis Kikilias ia atribuoi rritjen e infeksioneve përhapjes së variantit të koronavirusit që u shfaq për herë të parë në Britani.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco