Zgjedhjet në Greqi/ Triumfon 'Demokracia e Re' e Kyriakos Mitsotakis

Zgjedhjet në Greqi/ Triumfon 'Demokracia e Re' e Kyriakos Mitsotakis

19:43, 07/07/2019

Procesi i votimit në shtetin fqinj sapo ka përfunduar. Partia ”Demokracia e re” (ND) e Qiriakos Micotaqis rezulton fituese e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, sipas exit poll-eve të para.

Sipas rezultateve ND ka marrë 38-42% të votave, SYRIZA 26,5-30,5%, KINAL 6-8%, Partia Komuniste 5-7%, ”Agimi i artë” 2,8-4,8% dhe MeRa 25 e Janis Varufaqis 3-5%.

Parlamenti grek ka 300 deputetë, ndërsa në garë kanë qenë plot 20 parti.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco