Lajmi i fundit

PIRANJAT/ Me Florian Binaj dhe Dojna Mema

Socialist Secretary General Gjiknuri sends a signal to Basha concerning the constitutional changes

Socialist Secretary General Gjiknuri sends a signal to Basha concerning the constitutional changes

09:30, 23/09/2021
A+ Aa A-

Secretary General of the Socialist Party Damian Gjiknuri said today the ruling party is ready to sit with the Democratic Party and talk about the Constitution changes.

Gjiknuri added the proposals should be thrown on a negotiations table, not in the media.

“We are willing to sit with the Democratic Party to talk about all issues, including the proposals of the Democratic Party for constitutional changes. But the proposals are made around tables and in institutions. Now that the Democratic Party is in the institutions we can talk openly, but it cannot be done in TV studios or press conferences”, Gjiknuri said.

Democratic Party Chairman Lulzim Basha said in a meeting of the Democratic National Council that the constitutional modifications of 2008 do not suit to the society’s needs for democracy.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari23/09/2021 12:25

ULU O LUL, ULU!!! PSE TË MOS ULESH O BUKUROSHI I SOROSIT DHE KUKULLA E RAMËS? ULU SEPSE ME BYTHË DO ULESH JO ME KOKË!!! ULU ASHTU SIÇ U ULE DHE U MBYLLE NË HALETË E KUVENDIT ME RAMËN PËRPARA ZGJEDHJEVE TË 2017 DHE NA E NGULE TË GJITHË DEMOKRATËVE SA KRAHU!! ULU ASHTU SIÇ U ULE DHE FIRMOSE TEK OBORRI I KIMETES MARRËVESHJEN E 5 QERSHORIT 2020 ME RAMËN QË TA DHJEU E TA PSHURRI ATË MARRËVESHJE DHE NA E NGULE PËRSËRI TË GJITHË DEMOKRATËVE SA KRAHU!! ULU ASHTU SIÇ U ULE, U NËNSHTROVE, U PËRULE DHE FIRMOSE SI BRUTI TEK ZYRA E KIMETES, PABESINË NDAJ SALI BERISHËS DHE DEMOKRATËVE DHE SHITJEN E PD TEK SOROSI DHE EDVIN RAMA!! ULU, O LUL, ULU DHE KANË PËR TA FUTUR PËRSËRI SA KRAHU, POR KËTË RADHË DO TA FUSIN VETËM TY DHE GAZRAVE TË TU, SEPSE ME DEMOKRATËT E NDAVE HESAPIN PËRFUNDIMISHT!!! TANI HIP TEK HURI I FLAMURIT TË PARTISË DEMOKRATIKE QË TË SHOHËSH STAMBOLLIN OSE EDVIN RAMËN NË STAMBOLL!!! JE NJË DËSHTAK I MARRË FUND!!!

Shto koment

Denonco