Lajmi i fundit

PIRANJAT/ Me Florian Binaj dhe Dojna Mema

Ambassador Kim washes her hands of Basha: He expelled Berisha, must take on responsibilities for his actions

Ambassador Kim washes her hands of Basha: He expelled Berisha, must take on responsibilities for his actions

09:07, 17/09/2021
A+ Aa A-

US Ambassador to Albania Yuri Kim said in an interview with the Voice of America that the decision for the explusion of Sali Berisha from the Democratic Party parliamentary group was taken by Chairman Lulzim Basha. She said Basha must assume responsibilities for his actions.

Basha took the drastic decision after pressure from the US Embassy to dissociate with Berisha, after the former President and Premier of Albania was banned from entering the United States on grounds of significant corruption. He filed a lawsuit at the Correctional Court in Paris, France, against US Secretary of State Anthony Blinken and called for making public the proof against him. Basha decides to expel Berisha until the Correctional Court of Paris gives a verdict on the matter and said he was forced into taking such a decision, hinting at a non-negotiable request from the American party.

Asked what would have happened had Basha not taken his decision, Ambassador Kim said Albanian leaders are free to take decisions and must take on their responsibilities.   

“This is a free country. It’s a NATO ally. And its leaders must take on responsibilities for their actions. Regarding the United States, our position has been very clear from the start considering certain persons. I have nothing else to add on the matter”, Kim said.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari20/09/2021 13:12

PO KJO DIHET!! SHBA GJITHMONË KËSHTU KA LUAJTUR ME KËTA LAPANJOZËT E MBARUAR, HAJDUTË, TË KORRUPTUAR, PA BYTHË DHE TE DEGRADUAR!!! PASI IA MBËRTHEU EDHE TOPET ME DARË, TOPIN APO DOBIÇIN, JA LA NË DERË LULUSHIT!!! PRA ME KËTË DEKLARATË, TË SHQIPËRUAR, POPULLORÇE, KIMETJA I THA LULIT: UNË KAQ E KISHA PËR DETYRË, SA T'JU FUSJA NË SHERR E TA PËRÇAJA PARTINË DEMOKRATIKE DHE T'I PASTROJA RRUGËN EDIT! TANI KOKAT HËNGSHI DHE VAFSHI NË GOP TË S'ËMËS QË TË DY, LULI DHE BERISHA BASHKË!!! LULUSHI TANI ËSHTË THJESHT NJË LIMON I SHTRYDHUR PA VLERË!!!

Andi17/09/2021 10:25

…kaq tu desh Basha, tani te shkoje nga te doje. Mire e ke, kujt i plasi per ate.Basha, cte mbjelle do te korrë.

Daj Jaku17/09/2021 09:50

Mbaje në gojë se të zbut ai mut që bëre! Pate më tepër “besim” (inteteres) te ajo kineze se sa te babai yt politik që të mori nga Kosova përkthyes mjeran ( i shkolluar me lekët e Sorosit) dhe të bëri ministër, krytar, miljarder. Më thoni një rast që nuk kanë lënë në baltë ameriqenët mbasi kanë mbaruar interesat e veta, në më të shumtën e rasteve interesa personale të dhjepllomatëve, aq më tepër që sot janë kryesisht sorosianë, dmth pa atdhe.

Shto koment

Denonco