Lindita Nikolla në konferencë të jashtëzakonshme. Dorëhiqet dhe merr përgjegjësitë për gjithçka

Lindita Nikolla në konferencë të jashtëzakonshme. Dorëhiqet dhe merr përgjegjësitë për gjithçka

14:05, 12/12/2018

Brenda pak ditëve paralelisht me rezistencën e palëkundur të studentëve, Edi Rama, po lëshon me shpejtësi çdo gjë të mundshme që do ti kthente protestuesit në shtëpi dhe shkolla. Që ditën e parë të protestës ministria e Arsimit, Lindita e Nikolla, u vetë-ofrua për të dhënë dorëheqjen por Rama duke shpresuar se do ta zgjidhte situatën shumë shpejt, refuzoi ta bënte “kurban”.

Por rezistenca e palëkundur e studentëve pasi provoi më kot përçarje, shantazh e blerje, duket se e ka detyruar që të lëshojë edhe Nikollën me shpresën se kjo do të mjaftojë.

Burime të sigurta të Syri.net pranë kryeministrit konfirmojnë, se sot në orën 18.00 Nikolla do të thërrasë një konferencë të jashtëzakonshme për mediat, ku do të komunikojë dorëheqjen e parevokueshme.

Mësohet gjithashtu se ajo do të lexojë tekstin që i ka dhënë Rama nëpërmjet të cilit do të marrë përsipër gjithë dështimin e reformës në Arsim, si dhe degradimin në universitete dhe konviktet e studentëve.

Çështja është se studentët protestues me zgjuarsi, nuk e kanë kërkuar në asnjë moment dorëheqjen e ministres Nikolla, pavarësisht se akuzojnë si një nga përgjegjëset kryesore të qeverisë Rama, për situatën ku është katandisur arsimi i lartë shqiptarë dhe jo vetëm.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Luani15/12/2018 17:32

Te meta ka sa te duash, por larg qofte te kthehemi dhe nje here si para 5 vitesh, ky popull duhet me konsensus te vendose qe te mos behen zgjedhje per 20 vite, te rri Edi Rama sa te mbushet gropa e hapur nga Sali Berisha dhe qente e tij. 130 mije studente duan mesim dhe rrine peng e 1000 apo 2000 mije pesanjake te gjimnazeve, kjo ishte koha e saliut qe dergonte edhe pesanjaket ne universitet. Zot mos ardhte me kurre.

Luani15/12/2018 17:27

Te meta ka sa te duash, por larg qofte te kthehemi dhe nje here si para 5 vitesh, ky popull duhet me konsensus te vendose qe te mos behen zgjedhje per 20 vite, te rri Edi Rama sa te mbushet gropa e hapur nga Sali Berisha dhe qente e tij. 130 mije studente duan mesim dhe rrine peng e 1000 apo 2000 mije pesanjake te gjimnazeve, kjo ishte koha e saliut qe dergonte edhe pesanjaket ne universitet. Zot mos ardhte me kurre.

PROFESORI dt 14 dhjetor 2018 14/12/2018 09:44

Pse gënjeni mo gazetarë të syri. net në lidhje me DORHEQJEN e ministres të arsimit z. NIKOLLA. Nga e kishit ju këtë burim të sigurtë që jua servirët shqiptarve dje dhe sot në mëngjes ata u ngritën me shpresën e madhe të ndryshimit por u zhgënjyen..... Por sikur ta marë vesh krye..... këtë renë të madhe ju shkallmoi të gjithëve siç po vepron me STUDENTËT..

Atdheu im i dashur 13/12/2018 02:40

Haaaaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaaaa Haaaaaasaahaaaaaasaaaa Rama kjo dihej nuk i ha njeri keto petulla ne do Duam ty te shkosh andej nga ke ardhur rrugeve te parisit ku haje makarona me duar me keq se nje lypsar Me vjen turp te them qe je krymenistri I vendit tim Kur shof fotot e tua turp ????????????????????????????????????????

Daj Jaku12/12/2018 16:10

Po bohen një çikë si shumë, Nikolla, Tahiri, Xhafa, Lleshi, Beqja, Gjiknuriu, Manastirleshi, Marku, Mrika, Ben anglishtja ...... gogla pa vlerë. Duhet hudh në humnerë komandanti Edver Ramziu.

ZZIK12/12/2018 15:44

Format e mashtrimit nuk kane fund nga kjo qeveri, sepse ajo mund te kete qene pro e reformes se shtetit ne parlament e i ka zbatuar sic ia ka kerkuar padroni, por ndofta edhe me abuzime, por zgjidhet problemi i kerkesave te studenteve? Kurre,,,,andaj ata( studentet) me vendosmerine e kerkesat e drejta qe kane ngritur po e vazhdojne, e do vazhdojne protesten, e kjo trego vendosmerine e tyre per te ndrequr te aredhmen e tyre e ndofta te tere shoqerise shqiptare.

gramoz12/12/2018 14:55

Peshku qelbet nga koka thote populli, dhe jo nga bishti. Mis qorrja ndonse me vilen 1miljon euro, eshte bishti kavallit. Kerkesa kryesore duhet te jete largimi kryekurvit edvin dhe gjith lukunia e hajduteve te ripjerdhjes komuniste.

Shkodran12/12/2018 14:40

Ore edhe nqs dorhiqesh ti,studentet nuk do e lejne vendoshmerin e tyre per piket qe kan kerkuar...edhe nqs ty te zevendesojne atyre do i plotesohen ushtet qe kerkojne

t12/12/2018 14:14

dooreheqja nuk zgjidh asgje dhe studentet e dine por duhet ta kuptojne qe kjo qeveri nuk ka per t? zgjidhur asgje sepse kjo qeveri e shpiku e zbatoi ligjin per arsimin.

Shto koment