Mori mostra nga shkëmbi më i rrezikshëm në Sistemin Diellor, anija e NASA-s gati të kthehet në Tokë

Mori mostra nga shkëmbi më i rrezikshëm në Sistemin Diellor, anija e NASA-s gati të kthehet në Tokë

13:14, 25/09/2023
A+ Aa A-

Një mision shtatëvjeçar për të studiuar atë që është përshkruar si shkëmbi më i rrezikshëm në Sistemin Diellor është gati të arrijë përfundimin e tij dramatik.

Anija kozmike Osiris-Rex po sjell në shtëpi mostrat e "dheut" që ka rrëmbyer nga sipërfaqja e asteroidit Bennu.

Këto materiale pluhuri do të hidhen nga sonda e NASA-s ndërsa ajo do të kalojë pranë Tokës të dielën.

Ata do të futen brenda një kapsule për t'i mbrojtur nga zbritja që do të kryhet në shtetin amerikan të Utah.

Shkencëtarët presin që kimia e mostrave të zbulojë informacione të reja rreth formimit të planetëve 4.5 miliardë vjet më parë, dhe ndoshta edhe të japë njohuri se si filloi jeta në botën tonë.

Sondave iu deshën dy vjet për të arritur në shkëmbin 500 metra të gjerë dhe dy vjet të tjera duke vëzhguar "malin hapësinor" përpara se të bënte një seri manovrash të guximshme që përftuan sasinë e materialeve sipërfaqësore.

Burimi: BBC

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco